Сергій Чемес, якого судили за викрадення й катування активістів Майдану у 2014 році визнав провину та уклав угоду зі слідством. Зі строку, до якого засудили чоловіка, йому залишилося відсидіти 2 місяці.

Сергій Чемес, якого судили за викрадення й катування активістів Майдану у 2014 році визнав провину та уклав угоду зі слідством. Зі строку, до якого засудили чоловіка, йому залишилося відсидіти 2 місяці.

Що відомо про Сергія Чемеса та його роль у злочинах під час Майдану — в матеріалі Громадського. 

Сергієві Чемесу 37 років. Він — батько трьох неповнолітніх дітей. Раніше не був судимий.  

У часи Майдану співпрацював з фірмою «П'ятий регіон», якою керував інший фігурант «справи Майдану» — Юрій Крисін. За даними слідства, у січні 2014-го Крисін запропонував Чемесу взяти участь у викраденні та катуванні майданівців. Сам Крисін, перебуваючи у цей час на Мальдівах, був посередником між Чемесом і замовником.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Почати спочатку: як суд «обнулив» справу тітушок Крисіна й Чемеса

 У СІЗО Сергій Чемес перебуває від березня 2017 року. У цей час він активно співпрацював зі слідством, викриваючи інших фігурантів справ «тітушок» Майдану. Зокрема, завдяки йому встановили провину Крисіна, Сєрова, Чередника й Хачатряна.

Помічник Крисіна Сергій Чемес (на лаві підсудних), з адвокатами під час засідання Дарницького райсуду, Київ, 6 липня 2018 року Фото: Вікторія Рощина/Громадське

 Роль Чемеса у викраденні, катуванні майданівців (21.01.2014)

За даними слідства, на початку січня 2014-го до Юрія Крисіна звернувся Олексій Чеботарьов (український бізнесмен, свого часу — один з контролерів Укрспирту), якого слідство пов'язує з екс-міністром внутрішніх справ Віталієм Захарченком.

За організацію так званих «тітушок», які протидіяли б акціям протесту, Чеботарьов запропонував Крисіну 200 тисяч доларів. Попри те, що Крисін з 10 по 22 січня збирався на відпочинок за кордон, він погодився. А «повноваження» переклав на довірених осіб — Сергія Чемеса й Павла Бялая з його найближчого оточення.

 Координував дії з Чемесом бізнесмен Роман Щинкін (засновник охоронної фірми «Партнер»). Він наказав знайти близько 400 людей, які повинні були перешкоджати проїзду автобусів з майданівцями, викрадати й катувати активістів.

Щинкін, Чемес і Бялай зустрічалися з Чеботарьовим 20-го та 21-го січня в його офісі. Останній був незадоволений «роботою» в ніч з 20 на 21 січня 2014 року. Присутній на тій зустрічі й Олександр Волков, якого слідство підозрює у викраденні Ігоря Луценка та Юрія Вербицького. По телефону Крисін вимагав виконувати всі накази Щинкіна та Чеботарьова, обіцяючи винагороду — 15 тисяч доларів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Тітушки» Майдану: що відомо про справу викрадення та катування людей взимку 2014-го 

Біля лісосмуги поряд з метро Бориспільська в Києві представники харківського «Оплоту», якими керував Євген Жилін, розгорнули намети. Їх охороняли «тітушки» Крисіна під керівницвтом Чемеса.

Саме сюди 21 січня привезли викраденого «оплотівцями» на Петрівці

оператора Владислава Іваненка. Чоловіка катували, намагаючись отримати інформацію щодо фінансування Майдану та Автомайдану. Сергій Чемес кілька разів телефонував дружині Іваненка, відтак його відпустили.​  

Роль Чемеса в перешкоджанні мирним зібранням майданівців (18.02.2014)

17 лютого 2014 року тодішнє керівництво МВС на чолі з Віталієм Захарченком запланувало силовий розгін мітингувальників на Майдані Незалежності. До цього, за версією слідства, залучили, зокрема, Армена Саркісяна. Він опікувався цивільними, які сприяли силовикам і нападали на майданівців.

Того ж дня Саркісян зателефонував Юрієві Крисіну та запропонував знову залучити «тітушок». За це пообіцяв 20 тисяч доларів. «Тітушки» Крисіна повинні були перешкоджати мітингувальникам рухатися від Майдану Незалежності в бік Львівської площі та контролювати перехрестя вулиць Володимирської та Великої Житомирської. А також — 18 лютого нападати на Майдан з боку вулиці Прорізної та кидати вибухівку в майданівців.

Саме там, на розі Володимирської та Великої Житомирської «тітушки» напали на журналіста В'ячеслава Веремія.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Бумеранг»: як починався штурм Майдану (ВІДЕОРЕКОНСТРУКЦІЯ)

Роль Чемеса в нападі та вбивстві журналіста Веремія (ніч на 19.02.2014)

Після використання всієї вибухівки, Крисін, Чемес, Бялай, Чередник і Бортник вирушили до пам'ятника Богдану Хмельницькому на Софіївській площі. Побачивши, що з боку Михайлівської збираються активісти, вони почали стріляти, поранивши кількох майданівців. Відтак отримали новий наказ і вирушили на перетин вулиць Володимирська і Велика Житомирська, де вже були організовані Саркісяном, Зубрицьким і Кошелевим «тітушки» — Комісарук, Костенко, Гебан, Погребний, Потороча, Максюра, Бойко, Алієв та залучений останнім Шадров.

Близько опівночі до перехрестя вулиць Володимирської та Великої Житомирської під'їхав автомобіль Skoda Oktavia, в якому перебували, зокрема, журналісти Веремій та Лимаренко. З авто В'ячеслав Веремій знімав те, що відбувалося, коли під машину кинули світлошумову гранату й вона зупинилася. «Тітушки» почали бити авто кийками та погрожувати зброєю. Павло Бялай навіть мінімум тричі вистрілив у салон, однак «безуспішно». Тоді силоміць витягнув Веремія з пасажирського сидіння і «тітушки» почали його бити.

Коли журналіст вирвався та намагався втекти, один із «тітушок» — Алієв — вистрелив у нього, поранивши в груди. Наздогнавши Веремія, Чемес збив його з ніг і утримував, доки до нього не підбігли Крисін й інші «тітушки», та не почали добивати кийками.

Близько першої ночі Веремія доставили до Київської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги, де він помер.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Справа Веремія: три роки розгляду та п'ять років тюрми для Крисіна

Угоду зі слідством Сергій Чемес уклав 30 серпня 2018 року. Його засудили до 3 років і 3 місяців позбавлення волі. Вирок набуде чинності за місяць. Чемесу зарахують термін, відбутий ним в ізоляторі тимчасового тримання (ІТТ), поза тим, на нього розповсюдиться так званий закон Савченко (1 рік за два). В ІТТ Чемес перебував протягом 1,5 року. Тож загалом він відбуде під вартою близько 2 місяців.

 Під час зачитування тексту угоди до Чемеса звернулися потерпілі — дружина й мати загиблого журналіста Веремія Світлана Кирилаш і Катерина Веремій. Вони сказали, щоб він усвідомив усю трагічність вчиненого злочину, більше так не чинив і надалі співпрацював зі слідством.

Адвокати Чемеса не оскаржуватимуть рішення суду. 

Щодо іншого підозрюваного в цій справі Юрія Крисіна оголосили перерву до 12 вересня. Захисники обвинуваченого звернулися до суду із заявою щодо слухання справи від початку з підготовчого засідання. Тепер він лишається єдиним обвинуваченим у справі.

Юрій Крисін, якого звинувачують у протидії активістам Євромайдану, викраденні та катуванні людей (на відеозв'язку на екрані внизу), та його помічник Сергій Чемес (на відеозв'язку на екрані праворуч) під час засідання Дарницького райсуду, 26 березня 2018, Київ, 6 липня 2018 року Фото: Вікторія Рощина/Громадське

Крисіну інкримінують підбурювання та пособництво у чотирьох злочинах:

  • за статтею 146 (незаконне позбавлення волі, викрадення людини вчинене з корисливих мотивів щодо двох чи більше осіб),
  • статтею 127 (катування з метою примусити потерпілого чи іншу особу чинити дії, що суперечать їх волі),
  • статтею  296 (хуліганство вчинене групою осіб),
  • статтею 340 (незаконне перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів, походів, демонстрацій).

За організацію та поплічництво у злочині щодо викрадення майданівців з 19 по 22 січня 2014 Юрій Крисін отримав 200 тисяч доларів від Олексія Чеботарьова, 15 тисяч віддав Сергію Чемесу, який за відсутності Крисіна в країні координував дії «тітушок».

Крисіну загрожує до 10 років позбавлення волі. Він заперечує свою провину.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile