Народні депутати Ярослав Дубневич (ліворуч) та Богдан Дубневич під час засідання Верховної Ради, 22 лютого 2017 року
Фото:

ОЛЕКСАНДР КОСАРЄВ/УНІАН

Верховна Рада 31 жовтня підтримала зняття депутатської недоторканності з народного депутата Ярослава Дубневича. За даними слідства, у 2015-2016 роках за сприяння Дубневича здійснювалися держзакупівлі для Укрзалізниці за завищеними цінами. Це спричинило збитки державі на понад 93 мільйони гривень.

«Там, у телефонних розмовах, ніде не вказано — Дубневич, а якийсь Слава. Так Слави є різні», — так депутат від об’єднання «За майбутнє» Ярослав Дубневич звертається до колег із регламентного комітету Ради, коментуючи звинувачення.

У тих телефонних розмовах, стверджують слідчі, є докази того, що всі рішення по тим самим держзакупівлям для Укрзалізниці ухвалювалися за згодою Ярослава Дубневича — на той момент голови комітету Ради з питань транспорту і депутата від фракції «Блоку Петра Порошенка». Плюс — свідчення про це надало колишнє керівництво Міністерства інфраструктури, серед яких і ексміністр Володимир Омелян.

Що саме зробив Дубневич?

У залі засідань генеральний прокурор Руслан Рябошапка та керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький демонструють відео, на якому озвучується суть обвинувачення.

У відео йдеться, що у 2015 році Укрзалізниця оголосила конкурс на закупівлю стрілочної продукції загалом на 562 мільйонів гривень. У тендері взяли участь дві компанії: «Арго» і «АКБ Тяжмашкомплект». Обидві підконтрольні Едуарду Пушкаренку — помічнику Дубневича.

Перемогла компанія «Арго». Вона придбала продукцію у «Дніпропетровського стрілкового заводу», на керівництво якого, за даними слідства, мав вплив Ярослав Дубневич. Цю продукцію «Арго» потім перепродала Укрзалізниці. Причому, за посередництва компанії «Корпорація КРТ», власником якої був Дубневич. 

За документами працювало це так: «Дніпропетровський стрілковий завод» продав продукцію «Корпорації КРТ» за 525,9 мільйона гривень. Вона на 20% дорожче перепродала її «Арго», а та — «Укрзалізниці». Фінальна сума продажу — 637 мільйонів 900 тисяч гривень.

дивіться також

Дію цього договору вирішили продовжити. Це дозволяло доставити Укрзалізниці ще 20% продукції за завищеними цінами. Працювати за такою схемою вони планували і надалі. Але влітку 2016 року на закупівлі звернуло увагу Національне антикорупційне бюро.

Відповідно до висновку експертизи, учасники схеми заволоділи понад 93 мільйонами гривень.

Ці гроші, стверджують слідчі, розподілилися так: 6 мільйонів 370 тисяч гривень залишились на рахунках компанії «Арго». Вони стали винагородою Едуарда Пушкаренка та директора компанії Антона Шевченка. 89 мільйонів гривень залишилися на рахунках «Корпорації КРТ» Ярослава Дубневича.

Як голосували за рекомендацію зняти з Дубневича недоторканність

Подання Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про зняття депутатської недоторканності з Дубневича потрапило до регламентного комітету Ради з п’ятої спроби. Попередні три рази його повертало на доопрацювання керівництво Генеральної прокуратури: тричі за Юрія Луценка, один раз – за Руслана Рябошапки.

Утім Рябошапка каже, що Луценко міг гальмувати процес:

«Попередні рази генеральний прокурор, який належав до тієї ж політичної сили, до якої належав і Ярослав Дубневич, подання не підтримав. Власне, мені здається, що тут і був політичний мотив, тому що на той час вже було достатньо доказів», — пояснив Рябошапка.

Ярослав Дубневич заявив, що не збирається ухилятися від слідства, що ще у 2012 році передав свої активи у незалежне управління, в тому числі і «Корпорацію КРТ», і назвав справу проти нього політичною.

На прохання колег-депутатів деталізувати, що він має на увазі під «політичною справою», Дубневич відповів, що в черговий раз зняти з нього недоторканність вирішили після того, як він не проголосував за судову реформу Володимира Зеленського.

Журналістам Дубневич заявив, що завищення цін не було.

«Будь-який виробник, якщо він працює з дилерами і якщо їм дають певні умови, то це ж загальне право, що дилеру дається спеціалізована скидка. У зв’язку з тим, що у нас в Україні діє закон про державні закупівлі і, коли виходить сам виробник, то такий тендер, коли він один не відбувається, коли не має права виробник виходити зі своїм дилером. Саме тому виходять кілька дилерів виробника і між собою конкурують», — сказав Ярослав Дубневич.

Майже одноголосно депутати проголосували «за» зняття недоторканності, оголошення Дубневичу підозри та його затримання.

«Є докази, які доводять, що саме ця особа була кінцевим бенефіціаром тієї вигоди, яка фактично є збитками державі», — сказав керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький.

Також Спеціалізована антикорупційна прокуратура розслідує ще два провадження, де фігурує Ярослав Дубневич: недостовірне декларування та закупівля кріплень для колій для Укрзалізниці через згадані вище компанії.

17 жовтня генпрокурор Руслан Рябошапка направив у парламент подання на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата Ярослава Дубневича. Йому інкримінують ст. 191 КК України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).

Також у жовтні в Укрзалізниці повідомили, що припинили співпрацю з компанією братів Дубневичів.

Раніше Укрзалізниця передала до СБУ справу про зловживання братів Дубневичів на понад 60 мільйонів гривень. У січні 2018-го детективи НАБУ заявили, що викрили схему розкрадання газу на 1,4 млрд грн у справі Дубневичів. За нею затримали чотирьох людей.

Це перша випадок зняття недоторканості з депутата 9-го скликання, утім, у прокуратурі сподіваються, що остання. Адже з січня 2020 року має вступити у дію відповідний закон.

Поділитись: