США готують Patriot для України, а парламент ліквідовує ОАСК: головне за день 13 грудня

В Україні ухвалили закон про ліквідацію Окружного адміністративного суду Києва, а у Сполучених Штатах, за даними медіа, фіналізують плани про постачання ЗРК Patriot. Зібрали головні новини за день 13 грудня.

Ліквідація ОАСК

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що передбачає ліквідацію скандального Окружного адміністративного суду Києва. Президент Зеленський уже підписав документ. Він набере чинності наступного дня після опублікування.

Після цього ОАСК припинить роботу. Розгляд і вирішення адміністративних справ до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду здійснюватиме Київський окружний адміністративний суд.

В ОАСКу не згодні з законопроєктом. Там вважають, що він нібито не відповідає «вимогам воєнного часу».

Patriot від США

Сполучені Штати фіналізують свої плани щодо відправлення Україні зенітно-ракетних комплексів Patriot. Наразі очікується схвалення постачання міністром оборони Ллойдом Остіном, після цього рішення передадуть на підпис президента США Джо Байдена, повідомляє CNN.

За даними журналістів, про постачання Patriot мають оголосити вже цього тижня. Скільки саме установок планують передати, поки невідомо. Типова батарею Patriot складається з радара, який виявляє та супроводжує цілі; командного пункту та до 8 пускових установок по 4 ракети у кожній.

Можливий наступ росії

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба припустив, що російські війська можуть спробувати здійснити «великий наступ» на Україну наприкінці січня-лютого 2023 року. Про це свідчить мобілізація, призов, перекидання техніки тощо.

Однак додає, що цей наступ не обов'язково відбудеться.

Робота Верховної Ради

Крім законопроєкту ОАСК, депутати ухвалили низку інших важливих документів. Так, парламент схвалив законопроєкт щодо відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду на конкурсних засадах. Але його розкритикували через недостатній вплив міжнародних експертів на конкурс.

Також ухвалили законопроєкт про медіа та національні меншини — обидва необхідні для початку перемовин про вступ України до Євросоюзу.

Ще ухвалили законопроєкт про реформування сфери містобудування. Перед цим очільники низки міст виступили проти документа й закликали депутатів його допрацювати.

Допомога на мільярд євро

Україна під час міжнародної конференції «Солідарність з українським народом» у Парижі залучилаекдопомогу на мільярд євро. З них 500 мільйонів євро — це грантова підтримка, ще на 500 мільйонів Україна отримає товари, роботи, кредити (більшість цього року).

З цього мільярда 415 мільйонів євро спрямують на енергетику. Проте поки не вирішили, куди спрямувати решту 500 мільйонів євро.

Сексуальне насильство під час війни

Прокурори після 24 лютого зафіксували 154 факти сексуального насильства, пов'язаного з повномасштабним вторгненням рф в Україну. Зокрема, на Херсонщині слідчі виявили, що окупанти впродовж 4 місяців ґвалтували жінку.

Також зафіксовано факти гендерного насильства, коли дружин українських захисників, які брали участь в АТО чи мали відношення до ЗСУ, забирали з родин та катували.

Виведення важкого озброєння з ЗАЕС

Президент Франції Емманюель Макрон заявив про домовленість щодо виведення важкого озброєння з території захопленої російськими військами Запорізької АЕС. За його словами, тривають переговори щодо умов виведення озброєння.

Тим часом речник президента росії дмитро пєсков заявляє, що на окупованій ЗАЕС «не було і немає» важкого озброєння. Він заявив, що росія «високо цінує рівень взаємодії з МАГАТЕ» щодо питань ЗАЕС та зацікавлена продовжувати ці контакти.

Перевірка у Білорусі

Міноборони країни 13 грудня заявило про початок «раптової перевірки бойової готовності» за дорученням самопроголошеного президента Олександра Лукашенка. Війська повинні в найкоротші терміни висунутись у призначені райони, здійснити їхнє інженерне обладнання, організувати охорону й оборону, а також навести мостові переправи через річки Неман і Березина.

Українські сили стежать за ситуацією в Білорусі, де оголосили «раптову перевірку бойової готовності», але ситуація залишається повністю контрольованою.

Фейк росіян

Ввечері 12 грудня у соцмережах поширилося відео з нібито загорянням «Пункту незламності» у Києві. У поліції нам у коментарі розповіли, що проаналізували та перевірили відео. І виявилося, що воно відзняте з території росії.

У поліції припускають, що кадри з пожежею поширили, щоб стривожити людей.

Натомість у Санкт-Петербурзі справді спалахнула пожежа: у будівлі на території машинобудівного заводу «Звезда».

Робота енергоблоків

В Україні у ніч проти 13 грудня запустили ще один енергоблок однієї з атомних електростанцій. Тепер працюють дев'ять із дев'яти енергоблоків, які розташовані на підконтрольній Україні території.

Проблеми у роботі енергоблоків залишалися після масованого ракетного обстрілу 23 листопада. Тоді вперше одночасно були вимкнені всі чотири атомні електростанції.

Ситуація на фронті та знищення окупантів

російські війська зосереджуються на наступі на чотирьох напрямках: Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Запорізькому.

Упродовж 13 грудня, за підрахунками Генштабу, окупанти завдали двох ракетних ударів по цивільній інфраструктурі Запорізької та Харківської областей, а також здійснили понад 20 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.

А Сили оборони в попередні дні знищили керівний склад 58 армії рф у Мелітополі, 11 грудня вразили пункт дислокації російських військ під окупованою Кадіївкою Луганської області. Внаслідок удару до 60 окупантів загинули, ще до 100 — зазнали поранень.

Відновлення ядерного статусу

В Україні до 53% зросла кількість тих, хто підтримує відновлення країною статусу ядерної держави. У 2012 році таких людей було 27%.

Крім того, 61% українців відповіли, що рф стримуватиме вступ України в НАТО, а 50% — ядерне роззброєння росії. Повернення Україні ядерної зброї вважають ефективним запобіжником лише 17% людей. Про це свідчать результати опитування соціологічної групи «Рейтинг».