США розміщують авіаносці ближче до Тайваню на тлі можливого візиту Пелосі. У Китаї «склавши руки не сидітимуть»

Американські військові переміщують техніку (зокрема авіаносці та великі літаки) ближче до Тайваню перед непідтвердженим візитом спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі.

Про це повідомляє Nikkei Asia.

Ненсі Пелосі напередодні підтвердила свою робочу поїздку до Азії, але серед переліку територій, які вона планує відвідати, не було Тайваню. Зранку 1 серпня спікерка вже відвідала Сінгапур. Експерти зазначали, що виключення Тайваню з офіційного маршруту не означає, що Пелосі не зможе відвідати острів неофіційно.

Спершу американські військові були проти візиту Пелосі до Тайваню. Однак тепер, як пише японське медіа, війська планують створити буферну зону для літака спікерки, якщо вона все-таки вирішить відвідати острів.

У цьому регіоні перебуває авіаносець USS Ronald Reagan, десантні кораблі USS Tripoli та USS America. Далі у Тихому океані є авіаносець USS Abraham Lincoln, десантний вертолітний док USS Essex і 36 інших військових кораблів. Ще три підводні човни розміщені на Гаваях.

Разом із цим, як передає Reuters, у Китаї попередили, що їхні військові «не сидітимуть склавши руки», якщо спікерка Палати представників США відвідає Тайвань.

Речник МЗС Китаю Чжао Ліцзянь заявив, що через статус Пелосі як «посадовця № 3 в уряді США», її візит до Тайваню «призведе до кричущого політичного впливу».

У Європейському Союзі уникають коментарів щодо Тайваню. Як пише Politico, там уважно стежать за ситуацією та готуються до можливої ескалації між Китаєм і США.

Що передувало?

Спершу були повідомлення, що Пелосі має відвідати Тайвань у квітні, але візит відклали через інфікування коронавірусом. А нещодавно з'явилась інформація, що Пелосі планує поїздку на серпень. Це була б перша поїздка високопосадовця США такого рангу за останні 25 років.

Китай вважає Тайвань своєю «невіддільною частиною» і попередив про «серйозні наслідки», якщо цей візит відбудеться. Президент США Джо Байден зазначав, що Пентагон проти поїздки Пелосі. А за даними CNN, спікерку намагаються переконати не їхати співробітники органів нацбезпеки США.

Що сталося між Тайванем і Китаєм?

Китайська Народна Республіка (Китай) контролює материкову частину країни та два адміністративні райони — Гонконг та Макао. А Китайська Республіка, відома як Тайвань, визнає себе незалежною від Китаю. Свою столицю та адміністрацію на Тайвані заснували в 1949 році, коли Комуністична партія взяла під контроль материкову частину, а опозиційні до них сили відступили на Тайвань та заснували там свою владу.

Континентальний Китай і Тайвань дотримуються принципу «одного Китаю»: кожен вважає себе єдиним справжнім Китаєм, а свого суперника — тимчасово непідконтрольною територією. Щоб встановити дипломатичні відносини з КНР інші країни мають розірвати дипломатичні відносини з Китайською Республікою та навпаки.

Нині Тайвань має офіційні дипломатичні відносини з 15 країнами світу, більшість із яких — у Південній Америці. А втім, невизнаний статус Тайваню не заважає регіону займатися торгівлею з іншими країнами. Також у частині країн Тайвань має культурні представництва, які де-факто є посольствами.

США скасували дипломатичне визнання Тайваню на користь КНР у 1979 році. Відтоді Сполучені Штати не підтримують дипломатичні відносини з Тайванем, але зобов’язуються забезпечувати захищеність острова від зовнішніх загроз — зокрема постачають острову зброю та військову техніку. Менше з тим, президент США Джо Байден заявляв, що має намір підтримувати Тайвань.