США в ОБСЄ виступили за вибори на Донбасі лише після виводу бойовиків
Місцеві вибори на окупованій частині Донбасу мають проходити виключно після виведення з території України російських сил та незаконних збройних формувань.
Про це сказав глава місії США в ОБСЄ Джеймс Гілмор.
«Вільні та справедливі вибори повинні проходити під українським контролем і в безпечних умовах, коли російські сили й незаконні збройні формування будуть виведені з території України», — сказав Гілмор.
Він наголоси, що Сполучені Штати закликають до відновлення Україною контролю над кордоном з Росією для проведення демократичних виборів на нині окупованій частині Донбасу.
Він також нагадав про дані спостерігачів ОБСЄ, які документують потік залізничних вагонів, вантажівок та військової техніки, які щодня курсують з Росії на схід України.
«Цей неконтрольований потік персоналу і техніки є прямим викликом зусиллям із підготовки до проведення вільних і справедливих місцевих виборів на Донбасі», — сказав глава місії США в ОБСЄ.
Раніше президент Володимир Зеленський також наполягав на такій послідовності: спочатку Україна має повернути контроль над кордоном з Росією, а після цього повинні відбутися вибори.
Нагадаємо 1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна погоджується на «формулу Штайнмаєра».
«Формула Штайнмаєра» — документ, який запропонував чинний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ще тоді, коли був міністром закордонних справ ФРН і брав участь на рівні міністрів у зустрічах в «нормандському форматі».
«Формула» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.
Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться.
12 грудня 2019-го депутати продовжили на рік закон про «особливий статус» Донбасу, який був чинний досі.
Закон про «особливий статус» Донбасу Рада ухвалила ще у 2014 році й щороку продовжувала, однак фактично закон ніколи не діяв, бо для цього на окупованих територіях мали відбутися легітимні місцеві вибори за українським законодавством.
Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах.
У статті 10 закону прописані умови, без виконання яких вибори на окупованих територіях неможливі:
- виведення незаконних збройних формувань,
- гарантії вільного волевиявлення,
- недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.
Продовження чинного закону про особливий статус було однією з домовленостей, яких досягнули лідери України, Росії, Німеччини та Франції на зустрічі нормандської четвірки, яка відбулася у Парижі 9 грудня.
- Поділитися: