Суд Лондона попросив перевірити роль Росії в загибелі британки. Вона отруїлася газом «Новічок», як і Скрипалі

Високий суд Лондона постановив, що коронер, який розслідував справу загибелі 44-річної британки Дон Стерджес, має право розслідувати ймовірну причетність до цього Росії, передає The Independent.

Стерджес загинула в 2018 році від отруєння нервово-паралітичним газом «Новічок» — цим же газом отруїли колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньку Юлію. Розслідування британських правоохоронців вказало на причетність до цього агентів російської зовнішньої розвідки, відомих під псевдо «Олександр Петров» і «Руслан Боширов».

Старший коронер Девід Рідлі, який вів справу Стерджес, заявив, що не розслідуватиме причетність до можливої смерті жінки будь-кого, окрім «Петрова» й «Боширова». Він також зазначив, що вважає смерть Стерджес «супутньою втратою» внаслідок спланованого нападу на Скрипалів.

Донька Стерджес подала апеляцію на це рішення Рідлі. Вона ґрунтувалася на двох аргументах: по-перше, рішення коронера штучно обмежує засяг розслідування смерті Стерджес, а по-друге, відповідно до статті 2 Європейської конвенції з прав людини коронер зобов’язаний розслідувати питання відповідальності Росії як держави.

Судді Високого суду Лондона погодилися з першим аргументом доньки Стерджес, вказавши, що розслідування коронера не повинне обмежуватися встановленням можливої відповідальності лише «Петрова» й «Боширова».

Водночас вони відхилили другий аргумент, зазначивши, що Конвенція про права людини не зобов’язує коронера розслідувати питання відповідальності Росії як держави за смерть Стерджес. Утім вони постановили, що коронер має відновити розслідування справи й скасувати попереднє рішення.

Дон Стерджес померла в липні 2018 року внаслідок отруєння нервово-паралітичним газом «Новічок». Поліція вважає, що її хлопець випадково знайшов пляшечку з «Новічком», яку використовували для отруєння Скрипалів. Чоловік також зазнав отруєння, але вижив.

  • У березні 2018 року 66-річний громадянин Росії, колишній розвідник Сергій Скрипаль потрапив до лікарні з важким отруєнням. Після отруєння Британія видворила російських дипломатів. МЗС Росії заявило про вислання 23 британських дипломатів «у відповідь на дії Великої Британії».
  • Британські прокурори назвали причетними до отруєння колишнього співробітника російських спецслужб Сергія Скрипаля та його дочки Юлії двох росіян — Олександра Петрова і Руслана Боширова. Розслідувачі виявили, що справжні імена чоловіків — Олександр Мішкін і Анатолій Чепіга, обоє — полковники Головного розвідуправління Росії.
  • Сергій Скрипаль — полковник російської військової розвідки у відставці. У 2006 його засудили до 13 років в’язниці за звинуваченням у шпигунстві на користь Великої Британії. Росія заявляла, що він передавав Лондону інформацію про російських секретних агентів в Європі. У 2010 у складі групи з чотирьох ув’язнених Скрипаля обміняли на звинувачених США у шпигунстві 10 осіб. Згодом Скрипаль переїхав жити у Велику Британію.