Суд Лондона відмовив «Татнефти» в позові до Коломойського і Боголюбова на $294 млн. Росіяни з рішенням не згодні

Високий суд Лондона відхилив позов російської «Татнефти» у справі «Укртатнафти» на 294 мільйонів доларів до українських бізнесменів Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова, Олександра Ярославського і Павла Овчаренка. Російська компанія заявила, що готується оскаржувати рішення.

Про це йдеться в матеріалах справи, оприлюднених на сайті BAILII.

Так, причиною рішення суду стало закінчення терміну позовної давності — суддя посилається на російське законодавство, згідно з яким термін позовної давності становить три роки. А цей термін уже сплинув.

Водночас як повідомляє «Інтерфакс-Україна», у «Татнефти» не згодні з рішенням суду.

«Рішення є одностороннім і упередженим, в ньому не дана оцінка низці фундаментальних питань, які були поставлені перед судом, перш за все, щодо самого факту розкрадання грошей, що належать "Татнефти", попри те, що відповідачі побічно визнали свою участь в цьому», — наголосили там.

У російській компанії заявили, що вивчають можливість подання апеляції, а також «інших заходів щодо стягнення викрадених коштів».

Що відомо про «Укртатнафту»?

«Укртатнафту» створили в 1994 році на базі Кременчуцького нафтопереробного заводу. Раніше частина акцій нафтопереробного заводу належала структурам, близьким до «Татнефти», ще частина — уряду Татарстану.

У 2007 році «Татнефть» втратила оперативний контроль над Кременчуцьким НПЗ. Тоді Овчаренко, якого до цього відсторонили від управління підприємством за рішенням суду, знову повернувся до ролі очільника НПЗ, а фактично відсторонений керівник Сергій Глушко заявив про силове захоплення заводу. Своєю чергою «Татнефть», що була основним постачальником сировини на підприємство, припинила поставки нафти.

Потім в «Укртатнафти» з'явилися нові акціонери, близькі до групи «Приват» і Олександра Ярославського, а частка татарстанських акціонерів в «Укртатнафті» практично зникла.

Позов до України

У травні 2008 року «Татнефть» звернулася з позовом до України на підставі російсько-української угоди про захист інвестицій, укладеної в 1998 році. Тоді російська компанія виграла справу: міжнародний арбітраж в липні 2014 року зобов'язав Україну виплатити їй компенсацію у розмірі 112 мільйонів доларів, а також відсотки.

З 2017 року представники України і «Татнефти» сперечалися в російських судах про ефективність юрисдикції міжнародного арбітражу, а також про наявність в України на території РФ майна, яке може бути враховано в межах стягнення за позовом російської компанії. У лютому 2019 року Арбітражний суд Ставропольського краю задовольнив позов «Татнефти» до України.

Позов до акціонерів «Укртатнафти»

В березні 2016 року «Татнефть» ініціювала судовий розгляд у Великій Британії з Коломойським, Боголюбовим, Ярославським і Овчаренко у справі про постачання нафти на Кременчуцький нафтопереробний завод. Російська компанія вимагала відшкодувати 334 мільйонів доларів збитку, а також відсотки.

У своєму позові «Татнефть» заявила, що у 2009 році зазначені бізнесмени шахрайським шляхом привласнили гроші, що належали компанії за поставлену нафту.

Спочатку Лондонський суд заарештував закордонні активи бізнесменів на 380 мільйонів доларів. Потім арешт був знятий, а суд підтримав позицію Боголюбова і Ярославського і відхилив позов «Татнефти» «через відсутність реальних шансів на успіх справи».

Однак в жовтні 2017 року апеляційний суд Англії та Уельсу задовольнив в повному обсязі скаргу «Татнафти» і скасував рішення Високого суду Лондона, який відхилив без розгляду по суті позов компанії в листопаді 2016 року.