Колишній радник президента США Дональда Трампа з національної безпеки Джон Болтон (зліва) разом із Трампом спілкуються телефоном із тодішнім прем'єр-міністром Іраку Аделем Абдулом-Магді під час візиту до Іраку, 26 грудня 2018 року
Фото:

Shealah Craighead/White House

Колишній радник президента США Дональда Трампа з національної безпеки Джон Болтон написав книгу мемуарів «Кімната, в якій усе й сталося» («The Room Where It Happened»). Вона має вийти 23 червня, але до журналістів видань The New York Times і The Washington Post вона потрапила раніше. У своїх рецензіях вони розповіли, що Болтон написав у своїй книзі.

За словами оглядача The New York Times, книга Болтона є «першим усеохопним мемуаром від високопосадовця такого рівня, який брав участь у важливих зовнішньополітичних подіях і чи не все життя дотримувався консервативних поглядів».

А журналіст The Washington Post іде ще далі, кажучи, що книга ексрадника Трампа «вразить читачів» і «вщент розбиває зовнішньополітичну діяльність Трампа, виставляючи його, як висловлюється Болтон, "до болю необізнаним"».

Трамп, імпічмент і Україна. Раніше, нагадаємо, американські ЗМІ вже публікували уривки з книги Болтона, де йшлося про тиск президента США на Україну з метою досягнення власних внутрішньополітичних цілей. Так, Трамп начебто казав Болтону, що замороження військової допомоги Україні в липні 2019 року було пов’язане з тим, що Україна не оголосила про розслідування проти Гантера Байдена, сина конкурента Трампа на президентських виборах 2020 року — Джо Байдена.

У новому уривку Болтон підтверджує, що порівнював рішення Трампа «обміняти» військову допомогу Україні на розслідування проти Байдена з наркоторгівлею («drug deal»). А саму ситуацію назвав «поганим політичним рішенням, сумнівним під юридичним кутом зору й неприйнятною поведінкою для президента».

Що ще цікаво, Болтон стверджує, що Демократична партія США, яка ініціювала імпічмент проти Трампа, здійснила це неналежним чином, оскільки дуже зосередилася на його діях щодо України. А це, на думку ексчиновника, начебто «не дозволило дослідити незграбне втручання Трампа в інші питання… які не мали б підлягати такому втручанню з боку президента з особистих причин».

Китай — наш ворог і друг. «Мені важко назвати хоча б одне рішення Трампа, яке б не керувалося його прагненням переобратися на другий термін», — пише Болтон. І наводить як приклад історію, яка сталася під час зустрічі Трампа з лідером Китаю Сі Цзіньпінем на саміті Великої двадцятки в японській Осаці восени 2019-го.

Як пише Болтон, китайський лідер почав скаржитися Трампу на те, що хтось у Вашингтоні хоче розпочати «холодну війну» з КНР. «І Трамп одразу припустив, що Сі Цзіньпінь мав на увазі демократів. Він підтвердив, що серед них панує значна ворожість (до Китаю — ред.). І раптом почав говорити про вибори президента у США, натякаючи на економічну здатність Китаю вплинути на передвиборчу кампанію й просячи Сі Цзіньпіня забезпечити його (Трампа — ред.) перемогу».

Нагадаємо, на той час між Китаєм і США тривала торговельна війна, в якій Трамп доволі різко висловлювався про дефіцит торгівлі між двома країнами.

Ставлення до президента США. Болтон у книзі відзначає, що навіть найближче оточення президента інколи насміхалося з нього. Так, ексрадник Трампа пригадує, як під час зустрічі з лідером КНДР Кім Чен Ином держсекретар США Майк Помпео передав Болтону записку зі словами: «Ну він і патякало» («He is so full of shit»), маючи на увазі Трампа.

Доповіді розвідки Трампу, за словами Болтона, перетворювалися на доповіді Трампа розвідці — бо президента США на них говорив набагато більше, ніж слухав. А ще ексрадник Трампа часто після цитат останнього в книзі додавав примітки штибу «насправді навпаки», аби підкреслити, як часто американський президент помилявся у своїх судженнях.

І ще трохи цікавого:

  • Болтон відзначив захоплення Трампа авторитарними лідерами, як от уже згаданими Кім Чен Ином, Сі Цзіньпінем і російським президентом Путіним. Трамп навіть начебто сказав, що будівництво китайською владою так званих таборів перевиховання для мусульман — це правильний крок. А ще президент США начебто назвав журналістів «ідіотами» й припустив, що їх усіх «треба стратити». (Додамо також, що 17 червня Трамп підписав закон, який вводить санкції проти китайських чиновників за утиски мусульман.)
  • Зі слів Трампа Болтон робив висновки, що той: не знав, що у Великої Британії є ядерна зброя; думав, що Фінляндія є частиною Росії; що вторгнення американських військ до Венесуели було б «прикольним». «Його мислення — наче архіпелаг маленьких острівців (штибу окремих угод про продаж нерухомості), а решта з нас мала вишукувати в них — чи ба, створювати з них — політику», — так про це висловлюється Болтон.

Сам Трамп уже встиг відреагувати на публікацію уривків із книги Болтона:

«"Украй нудна" книга дивака Джона Болтона складається із самих побрехеньок і вигадок. Поки я його не звільнив, він про мене писав тільки хороше. Невдоволений нудний дурень, який хотів тільки воювати. Й клепки в голові не мав, тому його піддали анафемі й успішно позбулися. Шизонутий!»

Джон Болтон обіймав посаду радника президента з національної безпеки з квітня 2018 року по вересень 2019 року. Він підтримував вихід США з ядерної угоди з Іраном та виступав за продовження санкцій проти Росії. Трамп звільнив Болтона 10 вересня 2019 року. Новим радником Трамп призначив Роберта О'Браєна.

Тоді ЗМІ повідомляли, що у Болтона й Трампа розходилися поглядах на КНДР, Іран, Північну Корею та Афганістан. Також він нібито виступав проти зусиль оточення Трампа щодо тиску на Україну для проведення розслідування проти демократа Джо Байдена та його сина.

Поділитись: