Тисячі людей у Таїланді вийшли на протести проти абсолютної монархії. Король зі свитою та своїми пуделями ㅡ у Німеччині

Король Таїланду Маха Вачхіралонгкон вперше після торішніх антимонархічних протестів в країні виїхав до Німеччини. Поки він перебуває за кордоном, у Таїланді тисячі людей вийшли на протести проти абсолютної монархії.

Про це пишуть Reuters та AP.

Німецьке видання Bild повідомило, що 10 листопада тайський король вперше за рік перерви прибув до Німеччини. За даними видання, монарх приїхав разом зі свитою з 250 людей. Король зупинився в готелі Hilton Airport, забронювавши увесь четвертий поверх щонайменше на 11 днів.

За даними ЗМІ, король Таїланду, відомий своєю любов'ю до собак, також узяв із собою 30 пуделів. Монарх любить навідуватися до Баварії, але з минулого року, коли у Таїланді відбувалися антимонархічні протести, він призупинив поїздки до Німеччини.

Минулого року протести під час відвідин королем вілли на озері Штарнберг стали для Німеччини дипломатичним викликом.

Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас тоді попередив Таїланд, що справи тайської влади щодо управління своєю країною не повинні вестися з німецької землі. Однак МЗС запевнили, що справами країни займається прем'єр-міністр Таїланду, а король перебуває у Німеччині у приватних справах.

З того часу, схоже, король відчув, що ситуація у Таїланді знову перебуває під контролем та виїхав до Німеччини. Утім, ані ЗМІ, ані влада Таїланду не розголошують його місце перебування.

У неділю, 14 листопада, тисячі тайців вийшли з протестами на вулиці Бангкоку. Нову хвилю демонстрацій у країні спричинило рішення Конституційного суду про незаконність закликів до проведення реформ у Таїланді. На знак протесту демонстранти палили опудала суддів.

Сотні протестувальників планували пройти до столичного Монумента демократії, але після того, як поліція заблокувала їм дорогу, змінили маршрут і замість цього пішли до посольства Німеччини.

Восени минулого року протестувальники вже приходили до посольства ФРН, закликаючи Німеччину розслідувати, чи веде звідти державні справи король.

Представники протестного руху зачитали звернення до посольства, де зазначали, що збільшення повноважень короля останніми роками загрожують демократії у Таїланді та повертають країну до абсолютної монархії.

Троє продемократичних активістів під час мітингу отримали поранення, однак причини травм не уточнювалися. У поліції зазначили, що коли протестувальники йшли до посольства, було чути звук вибуху.

Протести у Таїланді

У Таїланді останні роки триває політична нестабільність, викликана протистоянням між прихильниками колишнього прем’єра країни Таксіна Шинаватри та військовими, які з 2014 року взяли владу в країні внаслідок держперевороту.

У березні 2019 року в Таїланді відбулися перші за вісім років парламентські вибори, за результатами яких главою уряду країни став командувач збройних сил Прают Чан-Оча — організатор військового перевороту в 2014-му. Військові заявляють, що їхня мета — захист короля Таїланду, проте він сам більшість часу перебуває за межами країни.

Після пандемії коронавірусу економічна ситуація в Таїланді погіршилася, а у країні почалися тисячні протести, участь у яких брала переважно молодь. Мітингарі вимагали відставки уряду Праюта Чан-Очі, припинення переслідувань політичної опозиції та проведення конституційної реформи.

Останній пункт — один із найбільш революційних для країни. Річ у тім, що критика короля в Таїланді є кримінальним злочином і загрожує порушнику 15 роками в'язниці.

Сам король Рама Х за час перебування на троні зосередив у себе частину військової влади й почав безпосередньо розпоряджатися королівською казною країни.

Протестувальники вимагали не лише скасування відповідальності за критику короля Таїланду, а й позбавлення його більшості привілеїв: юридичної недоторканності, права одноосібно розпоряджатися королівськими грошима тощо.