А також новий держсекретар США та смерть Стівена Гокінга

ТАЄМНІ ТЮРМИ СБУ

«Тебе не існує» — так називалася доповідь міжнародних правозахисних організацій Amnesty International та Human Rights Watch, яку вони опублікували у липні 2016-го. Правозахисники розповіли про незаконно утримуваних по обидва боки лінії зіткнення. З українського боку, за їхніми даними, людей утримували в будівлі Харківського управління СБУ. В самій Службі безпеки цю інформацію заперечували. Увесь цей час ми збирали факти на підтвердження або спростування цих даних.

Чому через чотири роки російсько-української війни, після всіх безчинств, тортур і порушень прав людини, нам також важливо знати, чи існували таємні тюрми СБУ? На відміну від самопроголошених республік, Україна — правова держава, для затримання будь-кого повинна бути законна підстава. Якщо так звані таємні тюрми СБУ дійсно існували і там дійсно утримували сепаратистів — чому їм не висували офіційних звинувачень?

Чи могли людей утримувати заради обміну? Якщо так, то чи міняли українських військових на когось із утримуваних? А якщо ні, то якою була мета такого утримання?

Таємний ізолятор СБУ

Ілюстрація: Нікіта Кравцов
 

СПЕЦРЕПОРТАЖ З ОКУПОВАНОГО КРИМУ

Вибори президента Росії Кремль призначив на 18 березня, символічно приурочивши до 4-ї річниці анексії Криму. Цього дня у 2014 році РФ формально включила окуповану територію до свого складу.

Президент Росії Володимир Путін прилетів у Севастополь 14-го березня на мітинг, який анонсувався як заключний акорд насправді млявої як на президентську кампанії. Його виступ на площі Нахімова тривав трохи більше хвилини.

Напередодні на півострові побувала знімальна група Громадського. Упродовж років наша команда системно висвітлює політичні репресії в Криму, зокрема переслідування кримських татар за релігійною ознакою. За 2017-ий фактично удвічі — з 50-ти до 100-та — збільшилася кількість дітей, чиї батьки опинилися за ґратами з політичних мотивів. В останніх власних репортажах з Криму ми також показували економічні умови, в яких перебувають жителі.

Цей матеріал присвячений насамперед людям, які намагаються зберегти українську мову й культуру, та розповідає, чого вартує відмова від російського громадянства. Заради безпеки співрозмовників імена деяких не вказуємо.

Залишатися українцем у Кримуспецрепортаж з окупованого півострова

Фото: Олександр Назаров/Громадське

ОТРУЄННЯ КОЛИШНЬОГО ШПИГУНА В БРИТАНІЇ 

Колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля отруїли рідкісною нервово-паралітичною речовиною, яку використовують військові. Велика Британія звинуватила Росію в причетності до отруєння і оголосила, що висилає 23 російські дипломати з країни.

Реакція росіян на звинувачення відповідає схемі, яку журналісти Лабораторії цифрових розслідувань простежили й в інших випадках, коли Кремль звинувачували в серйозних злочинах. Її умовно назвали «4D-моделлю» — відхилення, спотворення, відволікання, здивування (англійською ці слова починаються літерою «D», — ред.)

Аналізуючи попередні справи, як-от отруєння колишнього російського агента Олександра Литвиненка в Англії у 2006 році й збиття малазійського літака рейсу MH17 над Україною у 2014-му, найближчим часом можна очікувати більш систематичного використання Кремлем моделі «4D».

У межах партнерства Громадське публікує перекладений та адаптований аналіз Лабораторії цифрових розслідувань, яка є спільним проектом аналітичного центру «Атлантична рада» та дослідницької ініціативи Bellingcat.

Отруєння в Британії: знайомі методи Росії

Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

НОВИЙ ДЕРЖСЕКРЕТАР США 

Дональд Трамп звільнив держсекретаря Сполучених Штатів Рекса Тіллерсона. Тепер його посаду обійме колишній очільник ЦРУ Майк Помпео. Натомість головою ЦРУ вперше стане жінка — Джина Хаспел. Раніше вона працювала заступницею очільника відомства. Чому звільнили Тіллерсона і що відомо про нового державного секретаря Помпео, розповідає Громадське.

Як повідомляє Washington Post, Трамп попросив Тіллерсона залишити посаду ще в п'ятницю, 9 березня. Однак про звільнення він офіційно заявив лише за кілька днів.

Чутки про можливу відставку держсекретаря з'явилися торік восени. У позиціях і поглядах Тіллерсона і Трампа були деякі відмінності. Президент США неодноразово критикував державного секретаря, зокрема щодо позиції про ведення переговорів із Північною Кореєю. Washington Post запевняє, що остаточно звільнити Тіллерсона Трамп вирішив саме через можливі переговори з КНДР, напередодні яких президент і хотів провести зміни.

Зі свого боку, Тіллерсон не погоджувався з Трампом в інших питаннях, зокрема щодо серпневих сутичок у Шарлотсвіллі, які виникли між націоналістами та їхніми противниками. Тоді президент США не спромігся однозначно засудити праворадикалів, натомість поклав відповідальність за скоєне на обидві сторони. Це викликало критику в суспільстві та серед американського істеблішменту. Відтак від Трампа відсторонився і Тіллерсон.

Бувай, Тіллерсоне, привіт, Помпео! Що відомо про нового держсекретаря США

Фото: EPA


ПОМЕР СТІВЕН ГОКІНГ

Учений народився у 300 річницю смерті фізика й астронома Галілео Галілея, а помер у 30 річницю Дня числа Пі. Попри параліч, за життя професор зробив величезний вклад у дослідження чорних дір і походження Всесвіту, ставши одним з найвидатніших науковців сучасності. Громадське розповідає, ким увійшов в історію професор Стівен Вільям Гокінг.

Великий геній на маленькій планеті: 5 фактів про Стівена Гокінга

Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Поділитись: