ENRU

ТОП-5 тижня: про допит українського військового Марківа, народний суд на Київщині і жнива на Донбасі

Add6a30c1e87bc0f0
На фермерській базі «Династія» почалися жнива, в той час, як зовсім поряд розташування українських військових, та окупована бойовиками Горлівка Фото: EPA/ROMAN PILIPEY

«ХЛІБНЕ ПЕРЕМИР'Я» НА ДОНБАСІ

Про так зване «хлібне перемир’я» на Донбасі домовилися ще 24 червня на переговорах у Мінську. Це зробили для того, щоб фермери без перешкод зібрали врожай. Спокійно мало бути до кінця серпня. Але у військових тут свої правила, кажуть у селі Кодема на Донеччині.

На фермерській базі «Династія», що поблизу окупованої Горлівки, перший тиждень збору врожаю. Ферма працює вже двадцять років. Зупиняли роботу лише у 2014-му. Тоді її господар Вадим Капля виїжджав з Кодеми до Києва — ховався від бойовиків Безлера (Ігор Безлер або «Бєс» — екс-комендант захопленої бойовиками Горлівки, який пішов «у відставку» у 2014 році), які ввірвалися на базу, викрали техніку, а потім здали на металобрухт або покинули в полях.

Лише за три роки з початку війни життя на «Династії» заворушилося. Фермери та агрономи навчилися пристосовуватися до сусідства військових та працювати в умовах постійної небезпеки. Громадське побувало на фермі.

«Міни ми називаємо картоплею»: Як фермери на Донбасі у «хлібне перемир’я» врожай збирають

Фото: Микола Дондюк/Громадське

СПРАВА УКРАЇНСЬКОГО ВІЙСЬКОВОГО МАРКІВА

Цього тижня в Італії відбувся допит захисту Віталія Марківа – українського солдата, якого звинувачують у вбивстві італійського фотографа Андреа Роккеллі. Той загинув унаслідок мінометного обстрілу під Слов’янськом у травні 2014 року.

Що сказав під час допиту Віталій, чи приїдуть італійські слідчі до України та які шанси на виправдання Марківа – в ексклюзивному інтерв’ю Громадського з італійським адвокатом Раффаеле делла Валле, що захищає українця. 

«Звинувачення проти Марківа не тримаються купи» — адвокат українського військового​

Фото: Giornale L'Irpinia

ІНТЕРВ'Ю З ЕКС-РЕДАКТОРОМ ВИДАННЯ THE GUARDIAN

Алан Расбріджер 20 років очолював одне з найвплививіших видань світу — британський The Guardian. Коли Едвард Сноуден надав інформацію про те, що американські спецслужби прослуховують своїх громадян та іноземні уряди, він ухвалив рішення, що редакція радше фізично знищить комп’ютери, аніж передасть їх службам безпеки.

На питання «Чи любите ви свою країну?», яке редакторові поставили у Британському парламенті, відповів, що «любить її саме тому, що вона вільна».

Расбріджер один з найшанованіших медіаменеджерів у світі. Нині очолює «Інститут досліджень журналістики Ройтерз», а також є членом правління Комітету захисту журналістів. До України приїхав для дослідження того, як відбувається розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета.

Громадське розмовляло з Расбріджером про революційні зміни, які відбуваються з медіа, чому ЗМІ мають перестати повчати, щоб не втрачати довіру аудиторії, але не повинні віддавати владі право визначати, що таке суспільний інтерес.

Екс-редактор The Guardian: «Влада не повинна визначати, що таке суспільний інтерес»

Фото: Дмитро Русанов/Громадське

«МАЛОРОСІЯ»

Заява про країну «Малоросія» під «державним» стягом Богдана Хмельницького і столицею в Донецьку з’явилася за день до наступної зустрічі в Мінську — 18 липня. Точніше, «створення» нової країни проголосив лідер донецьких бойовиків, голова самоназваної «ДНР» Олександр Захарченко:

«Ми, представники регіонів колишньої України, за винятком Криму, заявляємо про заснування нової держави, яка є наступницею України. Ми згодні з тим, що нова держава називатиметься Малоросія, оскільки сама назва Україна дискредитувала себе», — заявив Захарченко.

Не минуло й кількох годин, як усі, хто мають бодай якийсь вплив на «ДНР», відхрестилися від заяви «голови». Громадське розбиралося, наскільки ідея може бути узгоджена з Кремлем та скоординована поміж самим сепаратистами, а також звернулося до української влади, щоб зрозуміти, наскільки серйозно сприймають слова лідера донецьких бойовиків напередоні переговорів у Мінську, що мають відбутися 19 липня.

«Малоросія»: ідея Кремля чи фантазія ватажка бойовиків «ДНР»​

Фото: EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

КОНФЛІКТ ДЕПУТАТА І НЕПОВНОЛІТНЬОГО АКТИВІСТА

У селі Гатне зібрали комісію, щоб розібратися, хто правий: районний депутат, який погрожував неповнолітньому активісту за критичний пост у Facebook чи підліток, що критикує його в мережі. Думки селян розійшлися. Хтось виправдовував учинок депутата, хтось — заступився за хлопця. Як це було, розповідає Громадське.

Депутат проти підлітка: як в селі на Київщині «судили» неповнолітнього активіста

Фото: Євгеній Даценко/Громадське