ТОП-5 тижня: хорватська мрія, європейські «бляхи» і таїландський герой

а також навіщо уляна супрун скасовує бахіли та флюорографію та дорога в Лабитнангі, де утримують в'язня Кремля Олега Сенцова

ЖИТИ ЗА ПРАВИЛАМИ УЛЯНИ СУПРУН 

Не бійтеся мочити Манту та протягів, а також не використовуйте перекис водню для загоєння ран — такі поради дає на сторінці у Facebook виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун.

Її останній пост на цю тему зібрав 10 тисяч лайків і майже 5 тисяч перепостів. У ньому Супрун закликає клініки відмовитися від бахіл для відвідувачів.

«Ніколи не розуміла, чому в багатьох українських лікарнях усіх відвідувачів змушують одягати бахіли. Іноді навіть категорично забороняють заходити без них в медустанову. Крім того, бахіли зазвичай не безкоштовні — їх пропонують придбати в найближчій аптеці», — обурилася Супрун. Пізніше вона закликала приєднатися до флешмобу #бахіли_в_минулому і запропонувала клінікам, які відмовилися від бахіл для відвідувачів, «поділитися хорошим прикладом».

Уляна Супрун очолює українське міністерство охорони здоров'я з 2016 року. Вона вчилася і працювала в США до 2009-го, в у 2013 році, під час Євромайдану переїхала до України й почала займатися громадською діяльністю.

Під її керівництвом міністерство розробило медичну реформу, яку затвердив парламент. Вона передбачає, що від 2018 року в Україні вводиться інститут сімейної медицини, й кожен українець повинен обрати собі сімейного лікаря. З державного бюджету оплачуватиметься тільки первинна медична допомога, а також екстрена й паліативна (так званий «гарантований пакет медичних послуг»).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Лікар для кожної родини»: як підписати угоду з сімейним лікарем

Супрун активна в соцмережах. На своїй сторінці у Facebook вона регулярно розповідає про новини медреформи й медицини, а також бореться з традиційними міфами, поширеними в пострадянських країнах.

Громадське розповідає, як це — жити за правилами Супрун і що про це думають українські лікарі.

Навіщо Супрун скасовує бахіли і флюорографію і що про це думають лікарі

Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

ХТО ДОПОМІГ ТАЙСЬКИМ ДІТЯМ ВИЖИТИ В ПЕЧЕРІ

Сімнадцять днів у печері. Дев'ять із них — на самоті, в темряві, не знаючи, чи прийде хтось на допомогу. Упродовж усієї рятувальної операції в Таїланді увага всього світу була прикута до дванадцятьох дітей із футбольної команди «Дикі вепри», яких намагалися евакуювати із затопленої печери.

Тепер, коли всі вони живі та неушкоджені проходять реабілітацію, нарешті згадали про тринадцяту людину, яка весь цей час була в тіні — 25-річного тренера Еккапола Чантавонга. Його дайвери рятували останнім.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Порятунок з печери: чому дітей в Таїланді так складно врятувати

Саме завдяки тренеру діти змогли вижити, ба більше — бути спокійними та навіть веселими. Хто він і як йому вдалося контролювати ситуацію — розповідає Громадське.

Герой чи злочинець: хто допоміг тайським дітям вижити в печері

Фото: сторінка у facebook

ХОРВАТИ У ФІНАЛІ ЧЕМПІОНАТУ СВІТУ-2018

Після перемоги у півфіналі над англійцями 4-мільйонна Хорватія не спала всю ніч. Адже для балканців це перший в історії вихід до вирішального матчу світової першості. 15 липня збірна Хорватії зіграє у фіналі Чемпіонату світу з футболу з національною командою Франції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Белград, зажигай!»: як хорватський футболіст передав вітання київському ресторану

Громадське розповідає про те, чому хорватам важливо «помститися» французам, про балканських легіонерів в українських командах, та чому почути від хорвата «Слава Україні!» — не випадковість і не сюрприз.

Хорватська мрія: що варто знати про балканців у фіналі Чемпіонату світу

Фото: EPA-EFE/PETER POWELL

ПРОТЕСТ ВЛАСНИКІВ АВТО НА «ЄВРОБЛЯХАХ» 

Зранку 11 липня кількасот автомобілів на європейських номерах перекрили проїзд від метро «Арсенальна» до Європейської площі в Києві. Через це центр міста практично зупинився, на дорогах утворилися численні затори. Так власники «євроблях» протестували проти чинних правил ввезення іноземних авто на «Акції за захист і доступне розмитнення».

За словами очільника поліції Києва Андрія Крищенка, під Верховною Радою мітингували близько 2,5 тисяч людей. Хоча організатори акції обіцяли привести під парламент 10 тисяч протестувальників.

Їхні вимоги — змінити умови ввезення авто в Україну та розглянути в Парламенті законопроекти, розроблені комітетом з податкової та митної політики. І, хоч цими документами власники незареєстрованих авто також не повністю задоволені, організатори мітингу вважають їх початком вирішення проблеми.

Три питання про «євробляхи»: чому протестують власники нерозмитнених авто?

Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

ДОРОГА В ЛАБИТНАГІ, ДЕ УТРИМУЮТЬ ОЛЕГА СЕНЦОВА

Політв'язень український режисер Олег Сенцов відбуває покарання в колонії міста Лабитнангі. Воно розташоване на півострові Ямал. Тут немає аеропорту. Найближчий — у Салехарді, по інший бік річки Об. Зате через Лабитнангі проходить залізниця — для поїздки потягом мешканці Салехарда переправляються через річку до сусідів. Щоправда вдається це не завжди.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ «Етапом через пів-Землі: історія ув'язнення Сенцова і Кольченка» — документальний фільм Громадського

Салехард і Лабитнангі поєднує цілодобова поромна переправа. На маршруті — шість поромів. Ціна переправи залежить від вантажопідйомності транспорту. Найдешевше обійдеться мотоцикл або мопед — 95 рублів (приблизно $1,5). Тоді як за багатотонну вантажівку доведеться викласти 8 тисяч рублів (близько $128). Пішоходи проходять безкоштовно.

Дорога в Лабитнангі: як у російській Арктиці чекають мосту й заздрять кримчанам (СПЕЦРЕПОРТАЖ)

Фото: Анна Цигима/Громадське