Торговельна війна та криза в США — найбільші ризики світовій економіці у 2019 році за версією The Economist
Дослідницький підрозділ британського журналу The Economist назвав найбільші ризики, які можуть призвести до нової економічної кризи у світі. Зокрема, до найбільших загроз там відносять торговельну війну та настання кризи в США
Зазначається, що найбільшу загрозу The Economist побачив саме у тому, що торговельна війна між Китаєм та США може перерости у глобальну торговельну війну. Це матиме тяжкі наслідки не лише для економік США та Китаю, але й для економік ЄС та країн, що розвиваються.
У The Economist зазначають, що навіть у разі укладання торговельної угоди між США та Китаєм ризики збережуться, адже жодна торговельна угода не може змусити Китай настільки реформувати свій торговельний баланс так, як цього вимагає США.
Ще однією загрозою для розвитку світової економіки The Economist називає уповільнення зростання найбільшої економіки світу — США з подальшим її переходом у рецесію. Приводом цього може стати значний обсяг накопичених боргів приватними американськими компаніями.
Водночас дії Федеральної резервної системи США щодо підвищення ключових відсоткових ставок можуть призвести до кризи у країнах, що розвиваються, яка є третьою найбільшою загрозою для розвитку економіки світу. Також суттєвим ризиком The Economist називає уповільнення економіки Китаю.
Серед інших загроз, які називає The Economist — різкі коливання світових цін на нафту, воєнні дії у Південно-Китайському морі за спірні острови, зростання збитків від кібератак, нова війна на Корейському півострові, вихід Британії з ЄС без укладання угоди.
Зазначимо, що торговельні відносини між США та Китаєм погіршились на початку 2018 року, коли США запровадили низку нових мит: спершу на імпорт сталі та алюмінію з усього світу, а потім на визначені категорії китайської продукції, що ввозиться до США. За останніми даними, загальна вартість китайського імпорту, проти якої адміністрація Трампа запровадила мита, складає 250 мільярдів доларів на рік.
Наразі між країнами триває тимчасове «перемир’я», яке закінчиться 1 березня 2019 року. Саме до того часу країни мають узгодити нову торговельну угоду. У разі, якщо цього не станеться, США продовжать запроваджувати нові мита на китайські товари.
Водночас, торговельна війна мала негативні наслідки для фондових ринків світу. Зокрема, протягом 2018 року китайські компанії втратили близько 2,4 трильйона доларів, також збитків зазнавали американські компанії Apple, Ford та інші. Крім цього, у Китаї зафіксували найнижчий рівень економічного зростання за останні 28 років.
11 грудня повідомлялось, що Китай готується зробити перший крок до деескалації у торговельній війні зі США. Зокрема, там погодились знизити мита на американські автомобілі.
Такий крок з боку Пекіна послідував після переговорів Трампа та президента Китаю Сі Цзіньпіня на саміті «Великої двадцятки» в Аргентині. Лідери країн домовилися не запроваджувати нові мита на імпорт з обох держав у майбутні 3 місяці. За цей час вони обговорять подальше. 25 лютого Трамп продовжив термін торговельного «перемир'я».
Нагадаємо, що 17 вересня США запровадили мита на найбільшу порцію китайського імпорту, вартість якого складає 200 мільярдів доларів на рік. Невдовзі у Китаї відповіли, що запровадять мита на американський імпорт, вартість якого складе 60 мільярдів доларів на рік.
- Поділитися: