У Нафтогазі відповіли на заяву заступника міністра закордонних справ Росії Олександра Панкіна, що транзит газу через Україну «може бути лише на умовах РФ». Там вважають, що умови, які Росія висуває щодо транзиту, суперечать європейським та українським стандартам.

Про це повідомив комерційний директор Нафтогазі Юрій Вітренко.

Він також зазначив, що умови РФ щодо майбутнього транзиту газу, включають продовження чинних газових контрактів, які Україна оскаржила у Стокгольмському арбітражі та виграла у цій справі 4,6 мільярда доларів.

«Поточний транзитний контракт між Нафтогазом та Газпром не відповідає вимогам українського та європейського законодавства, тому він не може бути «продовжений», — повідомив Вітренко.

Він також зазначив, що у разі, якщо нової угоди між Україною та РФ щодо транзиту газу не укладуть, то Нафтогаз через новий арбітражний процес відсудить у Росії приблизно 10 мільярдів доларів у якості компенсації за відсутність транзиту після 2019 року.

«Це має «допомогти» Газпрому зайняти більш конструктивну позицію на переговорах щодо транзиту після 2019 року», — додав Вітренко.

Напередодні представник МЗС РФ повідомив, що Росія готова на укладання нової угоди про транзит газу через Україну після 2019 року лише на власних умовах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Транзит через Україну буде, або Європа відмовиться від російського газу. Переговори відклали до травня

Нагадаємо, що 21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Наразі Україна та Росія намагаються укласти новий контракт про транзит газу до Європи. Чинний контракт закінчується 31 грудня 2019 року.

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.

Росія може відмовитися від українських послуг транзиту після завершення чинного нині контракту — 31 грудня 2019 року. Зокрема, з цією метою Росія будує газопроводи в обхід України — «Північний потік-2» та «Турецький потік».

Поділитись: