Українська сторона у Трьохсторонній контактній групі в Мінську погодила текст так званої «формули Штайнмаєра». Вона передбачає введення особливого статусу на окупованих територіях у день місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає їх такими, що відповідають стандартам організації, то статус буде закріплено на постійній основі. Однак за яких умов такі вибори можуть відбутися — сторони не узгодили.

У Нью-Йорку ми поговорили з генеральним секретарем ОБСЄ Томасом Гремінгером і запитали у нього, як відбуватиметься імплементація «формули Штайнмаєра» та як він оцінює кроки нової влади по врегулюванню конфлікту на сході.

Як ви оцінюєте перші кроки української влади стосовно війни на Донбасі?

Позитивно, дуже позитивно. На політичному рівні ми вже побачили втілення заходів, які надають впевненості, — це обмін утримуваними особами. Я вважаю, це можуть бути спроби налагодити українсько-російські двосторонні відносини. На місці ж ми побачили на 75 відсотків менше порушень режиму тиші з моменту останньої домовленості про такий режим.

Загалом, режим тиші поважають краще, ніж у попередні рази. Ми побачили, що з 26 червня відбувається розведення військ у Станиці Луганській — можна сказати, нарешті! Це, у свою чергу, дозволяє почати відбудовувати відомий міст у Станиці Луганській.

Ми також бачимо більш позитивний і конструктивний настрій у Тристоронній контактній групі, де зустрічаються п’ять підписантів Мінських домовленостей. І я вважаю, ми також близькі до початку розведення військ у зонах ІІ і ІІІ, це Золоте і Петрівське.

Але щоб зберегти цю позитивну динаміку — необхідна постійна політична воля.

Чи могли ці кроки статися раніше?

Я вважаю, зміни в уряді дали новий сильний поштовх, позитивний імпульс і політичну волю, яка вам необхідна. Але одразу додам, що вам необхідна політична воля з обох боків, якщо ви прагнете прогресу.

І я бачу зараз цю політичну волю у ключових учасників процесу — рухатися у напрямку виконання Мінських домовленостей. Для мене це дійсно світло у кінці тунелю.

Чи можна казати, що зміна уряду і є причиною, чому це сталося?

Вам завжди потрібні поінформовані політичні лідери, які мають політичну волю до просування у мирному процесі. Це, серед іншого, означає йти інколи на поступки, які необхідні для зворотних кроків уперед. І я вважаю, це саме те, що ми бачимо зараз.

Як ви розумієте «формулу Штайнмаєра» і яка роль ОБСЄ у її імплементації?

Що ж, «формула Штайнмаєра» — це насправді пропозиція щодо порядку виконання певних заходів, передбачених у Мінських домовленостях. Вона визначає, що спеціальний статус вступає у силу після того, як пройдуть місцеві вибори. Спочатку на тимчасовій основі, а потім, після визнання виборів такими, що відповідають міжнародним стандартам ОБСЄ та українському законодавству, закон вступить у силу на постійній основі.

БДІПЛ (Бюро демократичних інститутів та прав людини — ред.), експертний центр ОБСЄ, має надати висновки — чи відповідали загалом вибори стандартам.

Якими мають бути передумови для цих виборів?

Я почну з безпеки. Я вважаю, вам необхідні чесні умови безпеки, нам потрібний стабільний режим тиші. Але цього точно недостатньо. Нам необхідна свобода пересування, нам потрібна свобода зборів, нам потрібна свобода слова — це все необхідні елементи для створення умов, в яких вибори можна буде розглядати як вільні і чесні.

У звітах спеціальної моніторингової місії ОБСЄ ми продовжуємо бачити, що доступ до територій, контрольованих бойовиками, блокується. Чому? Що вони хочуть завадити вам побачити?

Я б не хотів спекулювати щодо майбутнього, але я впевнений, що обмеження свободи пересування залишиться у нашій майбутній роботі.

Це завжди перешкода прозорості. І якщо я бачу такі перешкоди, в мене одразу виникає підозра, що це спроба щось приховати від нас і від міжнародної спільноти.

Авторка: Христина Бельскіте
Поділитись: