Вранці 12 серпня в Мінську частково поновився доступ до інтернету: почали працювати соцмережі, месенджери (Telegram, Viber, WhatsApp), пошуковики (Google, Яндекс) і інші сайти. Також знову доступне онлайн-замовлення таксі. Схожі повідомлення надходять і з інших областей країни, зокрема Гомельської та Могильовської.

Про поновлення роботи у столиці пише «Єврорадіо».

Користувачі можуть зайти на більшість сайтів без використання VPN і Proxy. Водночас не всім вдається відкрити популярні в Білорусі незалежні портали TUT.by, Onliner, NN.by, Euroradio.fm.

«Ось така вибіркова «DDoS-атака з-за кордону» — саме так білоруська влада пояснює відсутність інтернету», — пише редакція «Єврорадіо».

Про поновлення інтернету в деяких областях, пише TUT.by.

Реакція бізнесу

Водночас 16 керівників IT-компаній, які працюють в Білорусі, через відсутність інтернету підписали і планують передати своє звернення державному «Парку високих технологій», який займається IT-галуззю в країні.

Вони зазначають, що кожна година без інтернету негативно відображається на репутації компаній і країни загалом. Щобільше, компанії несуть прямі фінансові втрати. 

Що з інтернетом

Проблеми з доступом до мережі в країні почалися у день виборів — 9 серпня. За декілька днів до цього секретар Ради безпеки Андрій Равком попередив, що інтернет можуть відімкнути в день виборів.

9 серпня «Белтелеком» заявив, що проблеми з інтернетом викликані трафіком, який іде з-за кордону: нібито держоргани піддалися кібератакам. Водночас саме сайти держустанов продовжували працювати, тоді як доступ до соцмереж, месенджерів та сайтів ЗМІ заблокували.

10 серпня Олександр Лукашенко заявив, що інтернет в Білорусі відключають «з-за кордону», а не з ініціативи влади. 

Що взагалі відбувається в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували понад 80% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — близько 10%.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі.

За два дні влада повідомила про затримання 5 тисяч людей та поранення приблизно 200 протестувальників. Правозахисники вважають, що дані можуть бути заниженими.

11 серпня Тіхановська виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення та записали під тиском білоруських силовиків. Також його прокоментував президент Литви Ґітанас Науседа. На його думку, «жодна притомна людина не повірить», що їх вона зробила з власної волі.

Про події після закриття дільниць у Білорусі читайте в нашому онлайні. А хроніку другого дня протестів дивіться тут.

Поділитись: