У Білорусі затримали опозиційного блогера Миколу Дідка: самого чоловіка побили, а його канал пише про «любов до країни»

У Білорусі затримали відомого блогера та активіста Миколу Дідка. 11 листопада чоловік перестав виходити на зв'язок, а його Telegram—блог був зламаний. За два дні адвокатка Дідка змогла побачити його в СІЗО на Окрестіна та заявила про жорстоке побиття активіста.

Про це пише «Радыё Свабода».

Микола Дідок ㅡ відомий білоруський блогер та, як він сам себе називає, активіст анархічного руху та політичний оглядач. Першу кримінальну справу щодо нього порушили ще під час президентських виборів у Білорусі. Тоді чоловіка звинувачували в організації та підготовці дій, що грубо порушують громадський порядок.

З того часу, як зазначають у Міністерстві внутрішніх справ Білорусі, Дідок переховувався від правоохоронців та паралельно активно брав участь в протестному русі у країні.

11 листопада блогер перестав виходити на зв'язок, а у його Telegram-каналі «Мікола» почали з'являтися повідомлення, що принижували протести у Білорусі і самого Миколу. Сам канал змінив назву на «MIKOLA - люблю свою страну», а фото блогу ㅡ на герб республіки Білорусь.

Наступного дня на Youtube-каналі МВС Білорусі з'явилося відео про затримання блогера. На ньому видно, що у чоловіка побите обличчя. У відео Микола зізнається, що закликав свою аудиторію до повалення режиму у країні та до боротьби з правоохоронними органами.

Батько заарештованого блогера Олександр Дідок повідомив журналістам, що дізнався про затримання сина зі ЗМІ. За його словами, Микола не брав участі в жодних організаціях та у підготовці масових акцій.

Він розповів, що адвокатка Миколи Дідка подала клопотання до слідчого про проведення медичного огляду її підзахисного та судово-медичної експертизи, оскільки вона побачила на блогері «серйозні тілесні ушкодження».

«Його побили найжорстокішим чином, він був під впливом жорстокого насилля, за допомогою якого вони змушували його говорити всякі дурниці. Важко сказати, наскільки це побиття загрожує його здоров’ю, адже адвокат ㅡ не лікар, вона бачила сліди побиття лише на обличчі, а більше його ніхто не оглядав. Водночас він сам сказав адвокатці, що його жорстоко побили», ㅡ сказав батько затриманого.

Він повідомив журналістам, що подаватиме скаргу про побиття сина, хоча й не сподівається, що це якось допоможе.

Водночас низка білоруських блогерів створила новий Telegram-канал для Миколи, замість того, що зламали. Адміністратори вирішили публікувати у блозі повідомлення про справу Миколи Дідка, а після його звільнення передати права на канал йому.

Що відбувається в Білорусі?

Уже майже чотири місяці в країні відбуваються масові протести через оголошені результати президентських виборів. За даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Однак протестувальники не визнають цих результатів та вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі.

Журналісти беруть активну участь як у висвітленні подій, так і в протестних акціях, через що медійників часто затримують правоохоронці.

Так, після виборів в країні велику популярність набув Telegram-канал NEXTA, який щодня публікує перебіг події в країні та анонсує проведення акцій. Організаторів каналу Степана Путила і Романа Протасевича оголосили в розшук у Білорусі, а пізніше порушили кримінальні справи через «організацію масових заворушень».

Також, один з найбільших новинних порталів Білорусі Tut.by на кілька місяців позбавили статусу ЗМІ. Тим часом у державних ЗМІ активно поширюють інформацію про незаконність протестів та «маргінальність» самих учасників акцій.

Після президентських виборів низка працівників державних медіа у Білорусі приєднались до протестів проти Лукашенка. 17 серпня біля будівлі «Белтелерадиокомпании», що об'єднує державні телеканали й радіостанції Білорусі, зібралися близько сотні працівників, які вимагали провести нові вибори, звільнити главу ЦВК та звільнити політв’язнів.

На страйк вийшли і працівники каналів ОНТ і СТВ, на першому припинила виходити програма «Наш ранок», бо звільнились ті співробітники, які її робили. На місце звільнених співробітників до державних ЗМІ запросили російських журналістів. Сам Олександр Лукашенко заявив, що «святе місце порожнім не буває»