У компанії Центренерго відповіли на розслідування програми «Схеми», в якому журналісти звинуватили компанію у заробітку коштом використання виробничих потужностей атомних електростанцій, чим завдаються збитки Енергоатому. Розслідування у компанії назвали «непрофесійним та маніпулятивним».

Про це йдеться на сайті Центренерго.

«Ця заява могла б не з’явитися на світ, якби люди, від яких залежить формування суспільної думки, шукали істину, а не дешеві сенсації… Цілий пласт неправди й маніпуляцій, від початку до кінця матеріалу, свідчить щонайменше про цілковите нерозуміння принципів роботи ринку електроенергії», — йдеться у повідомлені.

Там зазначили, що державна енергогенерувальна компанія зацікавлена виробляти та продавати якнайбільше електроенергії. Бо чим більші обсяги, тим менші витрати на собівартість. Тому, кажуть, дивно звинувачувати їх у тому, що вони хочуть продати більше.

Також компанія наводить приклад, коли Укренерго дав команду запустити в роботу усі заявлені блоки теплової генерації.

«ПАТ «Центренерго» включив у роботу всі свої блоки, таким чином підтвердивши можливість виробляти заявлені обсяги. Разом із тим дві інші компанії-власники ТЕС — «Донбасенерго» та «ДТЕК» — не змогли запустити всі свої блоки, тобто виявилося, що у них проданої електроенергії більше, аніж вони реально могли виробити», — йдеться у повідомленні.

Також там заявили, що Центренерго припиняє вимушено генерувати енергію виключно за командою диспетчера. А також, що компанія виконує десятки команд за добу на розвантаження чи завантаження блоків, залежно від небалансів системи.

У створенні небалансів Центренерго звинуватило держпідприємство «Гарантований Покупець» та виробників відновлюваної енергетики.

Там також переконують, що розслідувачі не зверталися до них за коментарем.

Як йдеться у матеріалі журналістів програми «Схеми: корупція в деталях», масштабна схема працює таким чином: Центренерго продає за двосторонніми договорами та на «ринку на добу наперед» великий обсяг електроенергії, яку насправді не збирається виробляти.

Зокрема, для того, щоб гарантовано знайти покупця на цей об'єм, держкомпанія встановлює ціну, яка іноді нижча за собівартість виробництва. Така низька ціна дозволяє Центренерго продати весь заявлений обсяг, «закривши» велику частину попиту.

Через це, пишуть «Схеми», держкомпанія Енергоатом та держпідприємство «Гарантований покупець» не можуть продати на «ринку на добу наперед» увесь обсяг електроенергії, яка, на відміну від Центренерго, буде вироблена у заявленому об’ємі.

Нагадаємо, Міненерго оголосило на початку травня, що в енергетичній галузі настала найбільша в сучасній історії України криза. Для виходу з кризи Міненерго розробило оновлений енергобаланс — план, за яким житиме енергетика у 2020 році. Він враховує те, скільки має виробити кожен вид генерації, аби задовольнити зменшений попит на електроенергію. Зокрема виробництво електрики АЕС скоротиться на 11,2%, ТЕС — на 13,45%, водночас обсяги виробництва «проблемної» альтернативної енергії зростуть на 105%.

Скорочення виробництва відносно дешевої атомної енергетики на користь дорогої «зеленої» обурило частину депутатів, а Державне бюро розслідувань навіть почало розслідувати, чи не намагається таким чином уряд умисне довести до банкрутства державний Енергоатом.

Одним із бенефіціарів плану Міненерго називають власника групи енергетичних компаній ДТЕК Ріната Ахметова. Про це більше читайте в матеріалі Ярослава Вінокурова й Павла Калашника: Енергетичний шторм: спокій шахтарів ціною мирного атома.

Поділитись: