У Косові протести через ймовірний обмін територіями із Сербією: Сербія привела війська у готовність
У суботу, 29 вересня, десятки тисяч людей вийшли на вулиці столиці частково визнаного Косова Приштини на знак протесту проти можливого обміну територіями з Сербією.
У суботу, 29 вересня, десятки тисяч людей вийшли на вулиці столиці частково визнаного Косова Приштини на знак протесту проти можливого обміну територіями з Сербією.
Про це повідомляє «Радіо Свобода».
Прибічники косовської партії «Самовизначення», відомої своїми «газовими атаками» в парламенті Косова, тримали плакати та національні прапори сусідньої Албанії на центральній столичній площі Скандербеґ, скандуючи «Жодних торгів територіями країни!».
Президент Косова Хашим Тачі заявляв про «корегування кордону», яке мало б призвести до включення до складу Косова сербської долини Прешево.
Косовські та сербські чиновники обговорювали угоду, що має на меті визначити майбутнє територій, де зосереджені етнічні меншини, таких, як долина Прешево, з одного боку, та північ Косова, де живе багато сербів, із іншого.
Частина чиновників у ЄС та США заявляли, що підтримують обмін територіями.
Натомість Німеччина та багато аналітиків вказують на вади цієї ідеї як такої, що може відновити старі прикордонні й міжетнічні суперечності на Балканах.
Як повідомляє сербське агентство «Танча», президент Сербії Александр Вучич у відповідь на протести наказав привести Збройні сили Сербії у повну бойову готовність.
Крім того, сербське видання «Новини.rs» 29 вересня повідомляло, що на кордоні з невизнаним Косово серби заблокували трасу вантажними автомобілями. Таким чином, вони протестували проти проведення навчань косовського спецназу в районі Газиводської ГЕС.
Нагадаємо, на початку серпня президент Сербії Александар Вучич скликав засідання Радбезу Сербії через загрозу загострення ситуації у відносинах з Косово.
Вже 26 серпня президент Сербії та лідер частково визнаного Косова заявили, що розглядають питання досягнення «історичної мирної угоди», в межах якої домовляться про зміни кордонів.
Косово — частково визнана держава на Балканах, чию незалежність визнали 110 держав. 17 лютого 2008 року парламент Косова проголосив незалежність краю в односторонньому порядку.
Сербія не визнає відділення Косова і досі вважає його своєю територією.
Україна також офіційно не визнає незалежності Косова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про Росію на Балканах і громадянське суспільство під час війни – екс-очільник Фонду Маршалла
- Поділитися: