Російський газовий монополіст Газпром назначив нових членів правління, відповідальних за відносини з Україною та Нафтогазом. Попередніх звільнили після того, як компанія програла позов у Стокгольмському арбітражі.

Про це йдеться у прес-релізі Газпрому.

Так, новою заступницею голови правління компанії, відповідальною за питання зовнішньоекономічної діяльності та «ближнього закордоння» призначили Олену Бурмістрову. На цій посаді вона замінила Олександра Медведєва, звільненого наприкінці лютого 2019 року.

Також Бурмістрова паралельно очолює весь експортний напрямок діяльності Газпрому.

Зазначимо, що наприкінці лютого 2019 року Газпром звільнив заступника голови правління Олександра Медведєва та Голову правління Валерія Голубєва. Обидва менеджери відповідали за відносини з Україною та Нафтогазом, а також були свідками у Стокгольмському арбітражі між російською та українською компаніями.

У Нафтогазі заявили, що звільнення топ-менеджерів Газпрому може свідчити про зміну тактики Газпрому на тристоронніх переговорах щодо продовження транзиту газу через Україну після 2019 року.

Водночас напередодні у рейтинговому агентстві Moody’s зазначили, що позиції Газпрому на тристоронніх переговорах суттєво послабли через відмову Данії погоджувати будівництво «Північного потоку-2» у своїх водах.

Зокрема, там вважають, що газопровід «Північний потік-2» без відсутності дозволу уряду Данії не зможуть здати в експлуатацію вчасно, тобто до 1 січня 2020 року. Зазначимо, що наприкінці 2019 року добігає кінця контракт між Україною та Росією про транзит газу. У Газпромі сподівалися до того часу збудувати обхідний газопровід, щоб постачати газ до Європи в обхід України та висувати політичні вимоги Україні задля продовження транзиту.

Нагадаємо, що 21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Наразі Україна та Росія намагаються укласти новий контракт про транзит газу до Європи. Чинний контракт закінчується 31 грудня 2019 року.

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.

Росія може відмовитися від українських послуг транзиту після завершення чинного нині контракту — 31 грудня 2019 року. Зокрема, з цією метою Росія будує газопроводи в обхід України — «Північний потік-2» та «Турецький потік».

Поділитись: