Велика Британія підтримує прагнення президента України Володимира Зеленського вирішити конфлікт на Донбасі і наголосили, що вибори на сході України мають пройти при міжнародних спостерігачах і ЗМІ.

Про це повідомляє пресслужба британського МЗС.

«Міністерство закордонних справ Великої Британії підтримало підписання Україною і Росією «формули Штайнмаєра» як частини врегулювання конфлікту на Донбасі», — йдеться в повідомленні.

Міністр Великої Британії з питань Європи і США Крістофер Пінчер назвав це «обнадійливим кроком» і вказав на «явну прихильність президента Зеленського до пошуку дипломатичного вирішення».

Він також підкреслив, що Лондон підтримує вимоги Києва щодо дотримання ряду умов проведення місцевих виборів на сході України.

«До них належить всеосяжне припинення вогню, виведення іноземних військ і безперешкодний доступ міжнародних спостерігачів за виборами і ЗМІ», — підкреслив Пинчер.

«Тепер Росія має зіграти свою роль для припинення конфлікту, негайно переставши підтримувати сепаратистів і виконуючи свої зобов'язання за мінськими угодами», — додав британський міністр.

Раніше міністр закордонних справ Російської Федерації Сергій Лавров назвав «формулу Штайнмаєра» компромісом до Мінських угод.

1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна погоджується на «формулу Штайнмаєра».

«Формула Штайнмаєра» — документ, який запропонував чинний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ще тоді, коли був міністром закордонних справ ФРН і брав участь на рівні міністрів у зустрічах в нормандському форматі.

«Формула» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.

Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться. 

Особливий статус — скорочена назва закону Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, який Рада ухвалила ще в 2014 році і кілька разів продовжувала, востаннє — до 31 грудня 2019 року, однак фактично закон ніколи не діяв. 

Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах. 

У статті 10 закону прописані умови, без виконання яких вибори на окупованих територіях неможливі: 

  • виведення незаконних збройних формувань, 
  • гарантії вільного волевиявлення, 
  • недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.

Водночас Зеленський анонсував новий закон про особливий статус окупованої частини Донбасу. 

Поділитись: