У Молдові на базі трьох опозиційних партій утворилась парламентська більшість, яка намагається протистояти контролю над державою молдовського олігарха Володимира Плахотнюка та його Демократичної партії.

Про це у відеозверненні сказала журналістка та голова ради директорів організації Media Alternativa/TV8 Наталія Морарь.

«У Молдові стався абсолютно історичний момент: всупереч очікуванням всіх експертів, журналістів в Молдові була створена тимчасова більшість між трьома партіями: лівою Партією социалістів і опозиційним блоком ACUM, який складається з двох партій — «Платформа «Так»» і «Дії і солідарність». Ніхто, ані три місяці тому, ані три дні тому не вірив у можливість створення такої коаліції», — сказала вона.

За словами Морарь, цей момент є історичним, оскільки з січня 2016 року уряд та парламентська більшість Молдови контролювалась однією партією — партією демократів, яку очолює Влад Плахотнюк. Його називають олігархом, який захопив Молдову і контролює всі державні процеси та інститути. Він має власних людей на усіх ключових позиціях державної влади — спікер парламенту, весь Кабінет міністрів, голови Генеральної прокуратури, Служби інформаційної безпеки, Національного центру по боротьбі з корупцією, Національного банку та весь склад Конституційного суду очолюються підконтрольними «Демократичній партії» людьми.

За словами журналістки, хроніка подій була такою:

 • Сформована парламентська більшість, незважаючи на відсутність на роботі апарату парламенту.
 • Засідання відбувалось в «спартанських умовах», депутати отримували погрози.
 • Конституційний суд Молдови ухвалив рішення, що з початку 8 червня парламент не має повноважень формувати більшість та призначати уряд, тому будь-які його рішення не є конституційними.
 • Парламент зібрався незважаючи на рішення Конституційного суду.
 • Депутати обрали спікерку парламенту соціалістку Зінаїду Гречани, що стало безпрецедентним компромісом між опозицією та соціалістами.
 • Парламентська більшість (61 депутат) підтримала заяву, в якій йдеться, що Молдова зараз є «захопленою державою», а Плахотнюк та підконтрольні йому люди захопили усі органи державної влади, які мають бути негайно звільнені.
 • Депутати визнали Конституційний суд органом, підконтрольним Плахотнюку та партії демократів, тому всі його рішення є неконституційними.
 • Разом з депутатами в залі парламенту перебував президент Ігор Додон, якого неодноразово звинувачували у зв’язках з Росією.
 • Додон підписав призначення одного з лідерів блока ACUM Маї Санду на посаду прем’єрміністерки Молдови.
 • Майже одночасно парламент проголосував за новий уряд, до якого увійшли представники опозиційного блоку ACUM та 3 представника соціалістів разом з технократами, які потрапили до уряду не з партій.
 • Новий уряд склав присягу у парламенті, а не в Адміністрації президента, як це зазвичай відбувається, оскільки надходила інформація, що нових міністрів можуть заарештувати.
 • Коаліція депутатів проголосувала за відставку голови Національного антикорупційного центру Богдана Зубряну та голови Служби інформаційної безпеки Володимира Боднара.
 • Депутати повернули Службу інформаційної безпеки під контроль президента Ігоря Додона.
 • Депутати почали голосувати за пакет законопроектів щодо «деолігархізації», направлений на позбавлення Плахотнюка контролю над органами державної влади.
 • Плахотнюк провів брифінг, на якому звинуватив депутатів у парламенті у спробі узурпації влади, пообіцяв звернутися до Конституційного суду.
 • Наступного дня КСМ ухвалив рішення, що засідання парламенту Молдови було неконституційним, тож призначення нового уряду також неконституційне.
 • Фактично у Молдові зараз двовладдя: підконтрольна Плахотнюку партія демократів скликала своїх прихильників до держустанов.
 • Морарь з посиланням на джерело-високопосадовця повідомила, що очікуються арешти близько 90 людей за статтею про спробу узурпації влади в країні.
 • Люди підозрілої зовнішності разом з депутатами-демократами захопили будівлі держустанов: МВС, Конституційного суду, Мінфіну а також встановили перед ними палатки. Поліція у це не втручалась.
 • Біля будівлі парламенту очікуються масові протести прихильників демократів.
 • Лідери опозиційної парламентської більшості разом з президентом Ігорем Додоном закликали громадян не виходити на протести

«Знаєте, така «Гра престолів». Ті хто оголосив себе єдиною конституційною владою і та влада, яка оголошена іншою владою неконституційною. У нас буде інституціональне зіткнення», — зазначила Морарь. Вона також звернулась до іноземних журналістів з проханням уважно слідкувати за ситуацією в Молдові.

Нагадаємо, у Молдові проросійська партія президента Додона об’єдналася з проєвропейською силою і створила новий уряд. Протилежні за поглядами сили об'єдналися проти Демократичної партії та її лідера-олігарха. Коаліція проголосувала за «звільнення захопленої олігархами держави» і планує розслідувати «відмивання» коштів.

Тим часом, Демпартія оголосила про захоплення влади та встановила сцену. У Кишиневі блокують держустанови.

Раніше Конституційний суд Молдови постановив, що крайнім терміном формування коаліції було 7 червня. У Конституції йдеться, що якщо депутати не домовилися за 90-денний термін, президент після консультацій із фракціями може розпустити парламент. Додон, натомість, відмовився це робити.

Вранці 9 червня Конституційний суд Молдови відсторонив президента Додона. Повноваження передали екс-прем'єру Павлу Філіпу. Той, у свою чергу, заявив про розпуск парламенту.

Поділитись: