У Польщі назвали «непослідовною» позицію США щодо санкцій проти російського «Північного потоку-2»
У Польщі дистанціювалися від рішення США не вводити санкції проти компанії—оператора російського газопроводу «Північний потік—2». Позицію Штатів там назвали «не зовсім послідовною».
Таку заяву зробив голова Бюро міжнародної політики в Канцелярії президента Польщі Кшиштоф Щерський, передає «Польське радіо».
Він наголосив, що його країна поділяє критику, яку у Вашингтоні висловлюють усно на адресу російського газопроводу. Але посадовець додає, що не поділяє сподівання американців на те, що певне послаблення тиску може привести до діалогу з РФ та змінити профіль інвестицій.
«Це послаблює можливість впливати на майбутнє проєкту, саме через цю непослідовність. Я переконаний, що в довгостроковій перспективі завершення проєкту "Північний потік-2" діятиме на шкоду Європі, на шкоду євроатлантичним відносинам і матиме довготривалі наслідки, які сьогодні ще можна стримати», — кажуть у Канцелярії польського президента.
Що передувало?
19 травня Держдеп США представив на розгляд Конгресу США доповідь про накладання санкцій проти Росії. У ній, зокрема, оголошується зняття санкцій проти компанії Nord Stream 2 AG, яка займається будівництвом «Північного потоку-2», та її керівника Маттіаса Варніґа, якого західні ЗМІ називають союзником російського президента Володимира Путіна.
Водночас Держдепартамент США оголосив про накладання санкцій проти чотирьох суден і чотирьох юридичних осіб, які залучені до прокладання російського газогону. Серед останніх — Морська рятувальна служба РФ.
Державний секретар Ентоні Блінкен вважає, що відмова від санкцій проти Nord Stream 2 AG та Варніґа «відповідає національним інтересам США».
Але Білий дім запевняє, що підтримує спротив російському проєкту.
Водночас такі дії Адміністрації Байдена розкритикували політики обох американських партій — і республіканці, і демократи, зокрема голова комітету Сенату із закордонних справ Боб Менендес.
Що треба знати про «Північний потік-2»?
Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Прокладання труб у водах Німеччини поновили з 5 грудня 2020-го. До того будівництво майже рік було на паузі через санкції США щодо європейських підрядників.
У 2021 році Штати розширили перелік компаній, що підпадають під санкції. Зокрема, вони стосуватимуться компаній, які надають сертифікаційні послуги або послуги зі страхування проєкту, модернізації чи встановлення зварювального обладнання на суднах, що завершують будівництво «Північного потоку-2».
Окрім цього, Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу «Північний потік-2», а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. А втім, у Німеччині кажуть, що не можуть зупинити процес, адже проєкт спорудження газогону схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.
24 січня будівництво «Північного потоку-2» поновилось у водах Данії.
Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. У разі його завершення Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.
- Поділитися: