У разі укладання нового контракту на транзит російського газу до Європи через українську газотранспортну систему Україна зможе залучити інвесторів у розвиток ГТС.

Про це повідомив міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель під час Українського газового форуму.

«Підписання договору на транспортування, договору, який забезпечить визначені строки транспортування та довгостроковість забезпечить крім фактору роботи української газової інфраструктури ще й можливість залучати необхідні інвестиції та витрачати кошти у підтримання робочого стану ГТС», — повідомив Оржель.

Він заявив, що наразі уряд, регулятор з енергетики та Нафтогаз активно працюють над тим, щоб здійснити адаптацію європейських директив у законодавство України, зокрема проведення анбандлінгу Нафтогазу. При цьому, російська сторона підтвердила, що підпише необхідні договори про транзит газу у разі, якщо Україна проведе анбандлінг та відокремить ГТС з управління Нафтогазу.

Водночас, голова Нафтогазу Андрій Коболєв зазначив, що обрана модель відокремлення ГТС не дозволить ефективно залучати іноземні інвестиції. Зокрема, за його словами, потенційні інвестори не зацікавлені працювати з новим оператором ГТС на тих умовах, які передбачені чинною моделлю відокремлення ГТС. Однак Коболєв додав,що у майбутньому цю проблему можна буде вирішити.

Нагадаємо, що новий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи за участю України, РФ та Єврокомісії має відбутися 28 жовтня.

Зазначимо, що європейські правила транзиту газу передбачають прозорий процес формування тарифів на газ та його транзит. Відповідно до них компанія, яка постачає газ не може відповідати за його транспортування, тому від України видається розділити свою найбільшу енергетичну компанію — Нафтогаз — та виокремити оператора газотранспортної системи в окрему юридичну особу.

Підписати новий договір саме за європейськими правилами наполягає Україна та ЄС. Це дозволить у майбутньому легше вирішувати газові суперечки та уникнути «політичної складової» у газових відносинах.

Напередодні президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ готова укласти новий транзитний контракт з Україною за європейським законодавством. У Нафтогазі зазначили, що таку заяву Путін зробив через те, що Росія не вірить, що Україна встигне запровадити європейське законодавство до кінця року.

19 вересня 2019 року у Брюсселі відбувся черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи. Переговори відбулися за участі представників українського уряду та Нафтогазу, російського уряду та Газпрому, а також Єврокомісії.

За підсумками переговорів Росія вперше погодилася на укладання угоди про транзит за європейськими правилами. Переговори домовилися продовжити у жовтні 2019 року. Українська сторона на переговорах передала примірники угоди на транзит Газпрому.

Поділитись: