Українська сторона не погодиться на пропозицію Росії укласти короткостроковий контракт на транзит російського газу до Європи терміном на 1 рік.

Про це повідомив голова Нафтогазу Андрій Коболєв під час Українського газового форуму.

«Я не розумію, навіщо українській стороні може бути цікаво продовження старого контракту... Наша позиція, яку ми займаємо — це може бути тільки новий контракт, тільки за європейськими правилами. Давайте домовлятися між Газпромом та новим оператором щодо обсягів і термінів», — повідомив Коболєв.

Він зазначив, що терміни та умови Газпром має обговорити з новоствореним оператором ГТС України — компанії, якій передадуть ГТС від Нафтогазу. При цьому, Нафтогаз більше не зможе бути стороною переговорів з Газпромом.

Напередодні російський міністр енергетики запропонував продовжити чинний контракт на транзит газу з Україною на 1 рік.

Нагадаємо, що новий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи за участю України, РФ та Єврокомісії має відбутися 28 жовтня.

Зазначимо, що європейські правила транзиту газу передбачають прозорий процес формування тарифів на газ та його транзит. Відповідно до них компанія, яка постачає газ не може відповідати за його транспортування, тому від України видається розділити свою найбільшу енергетичну компанію — Нафтогаз — та виокремити оператора газотранспортної системи в окрему юридичну особу.

Підписати новий договір саме за європейськими правилами наполягає Україна та ЄС. Це дозволить у майбутньому легше вирішувати газові суперечки та уникнути «політичної складової» у газових відносинах.

Напередодні президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ готова укласти новий транзитний контракт з Україною за європейським законодавством. У Нафтогазі зазначили, що таку заяву Путін зробив через те, що Росія не вірить, що Україна встигне запровадити європейське законодавство до кінця року.

19 вересня 2019 року у Брюсселі відбувся черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи. Переговори відбулися за участі представників українського уряду та Нафтогазу, російського уряду та Газпрому, а також Єврокомісії.

За підсумками переговорів Росія вперше погодилася на укладання угоди про транзит за європейськими правилами. Переговори домовилися продовжити у жовтні 2019 року. Українська сторона на переговорах передала примірники угоди на транзит Газпрому.

Поділитись: