Україна отримає від США додаткову допомогу для оборони в разі нового вторгнення РФ — Блінкен

Ентоні Блінкен
Ентоні БлінкенWikimedia Commons

США вже мають план, який передбачає виділення Україні додаткової допомоги для оборони в разі нової збройної агресії Росії.

Про це сказав держсекретар США Ентоні Блінкен під час пресконференції з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою в Києві.

Блінкен наголосив, що США надали Україні за 2021 рік більше безпекової допомоги, ніж за 2014-2020 роки. Посадовець додав, що Вашингтон також вже запланував виділення Києву такої допомоги й упродовж наступних кількох тижнів.

Проте Блінкен наголосив, що під час дипломатичних контактів із Москвою американці наголошували, що хочуть закінчити чергове загострення ситуації з Росією дипломатичним шляхом.

Зокрема, посадовець нагадав, що 21 січня має зустрітися з главою МЗС Росії Сергієм Лавровим, а після цього проінформує про хід цих перемовин керівництво України.

Відключення РФ від SWIFT

Також у Блінкена запитали про те, чи розглядає Захід відключення Росії від міжнародної платіжної системи SWIFT у разі нового вторгнення в Україну.

Той відповів, що для Заходу важливо бути готовим запровадити санкції, до яких не вдалися у 2014 році, зокрема до фінансових. Однак про готовність відключити РФ від SWIFT Блінкен прямо не сказав.

Окрім зустрічі з Кулебою, під час візиту до Києва Блінкен побачився з президентом Володимиром Зеленським. Блінкен розповів, що приїхав на прохання президента США Джо Байдена, щоби підтвердити підтримку України зі сторони США.

Держсекретар наголосив, що «зараз як ніколи все залежить від українців і ні від кого іншого, щоб вирішити своє майбутнє та майбутнє цієї країни». Скупчення російських військ біля кордонів з Україною він назвав «безпрецедентною загрозою».

А до того Зеленський зустрічався з Блінкеном у травні 2021-го. Київ став першою європейською столицею, яку держсекретар США відвідав із повноцінним двостороннім візитом.

У грудні Зеленський провів із Блінкеном телефонну розмову на тлі стягування російських військ до кордонів України. Вона відбулася напередодні розмови Байдена та Путіна. Тоді Сполучені Штати пригрозили Росії санкціями в разі наступу.

Що передувало візиту Блінкена?

У грудні Москва запропонувала «гарантії безпеки», які передбачають невступ України до НАТО. У Росії пригрозили, що застосують «військово-технічну альтернативу», якщо їхні пропозиції Захід не сприйматиме серйозно.

Упродовж минулого тижня — 10 та 12 січня — у Європі відбулися переговори з Росією. Спершу на рівні делегацій відбулися перемовини між США та Росією. Вони тривали понад 7 годин, але дипломатичного прориву не сталося.

Потім сталися переговори між НАТО та Росією. Альянс підтвердив важливість діалогу, але запевнив, що йти на компроміс із вимогами Росії не буде. У Кремлі обидві зустрічі назвали безрезультатними.

А вже за два дні після зустрічі «НАТО — Росія» сталася кібератака на сайти державних установ України. В СБУ виявили окремі ознаки причетності до інциденту хакерських груп, пов’язаних зі спецслужбами РФ. Також експерти з кібербезпеки припускають, що кібератака може бути пов'язана з нещодавніми переговорами, які не принесли РФ бажаного результату.

Після всіх цих подій Держдепартамент анонсував візит Ентоні Блінкена до Києва.

Водночас біля кордонів України залишаються приблизно 100 тисяч російських військових, за даними New York Times. Зокрема, Росія стягує військову авіацію. А на лютий у Білорусі заплановані військові навчання з Росією, солдати вже починають прибувати до країни.

За даними розвідки, Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Американські розвідники, відповідно до сценарію, яким поділився Bloomberg, вважають, що Білорусь може бути одним із трьох напрямків нападу РФ.