22 жовтня 2019 року представники України, Росії та Єврокомісії провели технічні консультації у Брюсселі. Консультації передують наступному раунду переговорів про продовження транзиту російського газу через Україну до ЄС після 2019 року.

Про це повідомляє прес-служба українського Нафтогазу.

«У ході зустрічі сторони обговорили прогрес України в імплементації норм європейського законодавства та створенні незалежного оператора ГТС», — йдеться у повідомленні.

Окрім цього, на консультаціях обговорювали майбутнє підписання угоди про взаємодію оператора газотранспортної системи України (компанії, яку ще не створили) та оператора ГТС Росії на стандартних європейських умовах.

18 жовтня Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроєкт про анбандлінг Нафтогазу, тобто виокремлення з управління компанії ГТС України. За відповідне рішення проголосувало 286 депутатів.

 Ухвалення закону необхідне для продовження транзиту газу через Україну до ЄС за європейськими правилами.

18 жовтня у Газпромі заявили, що укладуть новий договір про транзит газу з Україною після того, як Україна відмовиться від своєї перемоги у Стокгольмському арбітражі. У відповідь, Нафтогаз повідомив про те, що надішле Росії нові позивні вимоги на 11 мільярдів доларів.

Напередодні президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ готова укласти новий транзитний контракт з Україною за європейським законодавством. У Нафтогазі зазначили, що таку заяву Путін зробив через те, що Росія не вірить, що Україна встигне запровадити європейське законодавство до кінця року.

Зазначимо, що європейські правила транзиту газу передбачають прозорий процес формування тарифів на газ та його транзит. Відповідно до них компанія, яка постачає газ не може відповідати за його транспортування, тому від України видається розділити свою найбільшу енергетичну компанію — Нафтогаз — та виокремити оператора газотранспортної системи в окрему юридичну особу.

Підписати новий договір саме за європейськими правилами наполягає Україна та ЄС. Це дозволить у майбутньому легше вирішувати газові суперечки та уникнути «політичної складової» у газових відносинах.

19 вересня 2019 року у Брюсселі відбувся черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи. Переговори відбулися за участі представників українського уряду та Нафтогазу, російського уряду та Газпрому, а також Єврокомісії.

За підсумками переговорів Росія вперше погодилася на укладання угоди про транзит за європейськими правилами. Переговори домовилися продовжити у жовтні 2019 року. Українська сторона на переговорах передала примірники угоди на транзит Газпрому.

Поділитись: