Україна та Польща просять Байдена не допустити завершення будівництва «Північного потоку-2»

Міністри закордонних справ Польщі та України ㅡ Збіґнєв Рау та Дмитро Кулеба ㅡ закликали президента США Джо Байдена не допустити завершення проєкту будівництва російського газопроводу «Північний потік—2».

Про це йдеться у спільному листі міністрів України та Польщі, який опублікувало американське видання Politico.

Глави МЗС України та Польщі просять Байдена використати «всі доступні йому засоби», щоб перешкодити завершенню будівництва газопроводу.

«Роль США у цьому питанні залишається критично важливою. Потрібно відкинути твердження про те, що проєкт "Північний потік-2" став "занадто великим, щоб закритися" і що його потрібно просто завершити. Якщо проєкт стане успішним, Росія може спробувати переконати українську громадськість, що Заходу байдуже щодо його власних принципів, і зрештою, щодо безпеки та процвітання України», ㅡ йдеться у заяві міністрів.

Вони зазначили, що проєкт «Північного потоку-2» не стосується енергетичної безпеки Німеччини, де наразі Росія хоче завершити будівництво ділянки газопроводу.

«Ми поважаємо право Німеччини на виловлення своєї точки зору. Але ми також твердо впевнені, що такі проєкти не можна розглядати тільки через призму двосторонніх відносин. Натомість слід підходити з більш широкої точки зору інтересів Європи й безпеки загалом», ㅡ кажуть Кулеба та Збіґнєв.

Що передувало?

У понеділок, 22 лютого, оператор російського газопроводу «Північний потік-2» подав запит на екстрений дозвіл для проведення робіт у водах Німеччини. Це стало відповіддю на скарги німецьких природоохоронних організацій ㅡ з початку року екоактивісти вимагали припинити прокладання труб у водах Німеччини.

Однак міністерка охорони довкілля та ядерної безпеки Німеччини Свенья Шульце заявляла, що країна не може зупинити цей процес, адже проєкт спорудження газогону схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.

Що треба знати про «Північний потік-2»?

Проєкт будівництва газопроводу Nord Stream 2 для постачання газу до Європи в обхід України здійснює російський «Газпром» спільно з провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Прокладання труб у водах Німеччини поновили з 5 грудня 2020-го. До того будівництво впродовж майже року було на паузі через санкції США щодо європейських підрядників.

Цього року Штати розширили перелік компаній, що підпадають під санкції. Зокрема, вони стосуватимуться компаній, які надають сертифікаційні послуги або послуги зі страхування проєкту, модернізації або встановлення зварювального обладнання на суднах, що завершують будівництво «Північного потоку-2».

Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу «Північний потік-2», однак 24 січня прокладання труб все ж поновилось у водах Данії.

Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. У разі його завершення Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.