Україна в Давосі: як Київ нагадує про себе світу

Президент України Петро Порошенко (ліворуч) та канцлерка Німеччини Ангела Меркель під час зустрічі щорічному Всесвітньому економічному форумі в Давосі, Швейцарія, 23 січня 2019 року
Президент України Петро Порошенко (ліворуч) та канцлерка Німеччини Ангела Меркель під час зустрічі щорічному Всесвітньому економічному форумі в Давосі, Швейцарія, 23 січня 2019 рокуПалінчак Михайло/POOL 

У швейцарському курортному місті Давос триває Всесвітній економічний форум, що завершиться 25 січня. І хоча частина світових лідерів, зокрема, американський президент Дональд Трамп чи британська прем’єрка Тереза Мей цьогоріч не приїхали через внутрішні проблеми, саміт не втрачає свого значення.

Про Україну, щоправда, говорять значно менше, ніж у минулі роки. «Це безумовно проблема. Природа будь-якої війни полягає в тому, що перші жертви є трагедією, але коли конфлікт триває уже рік чи п’ять, його витісняють інші важливі питання», — сказала Громадському народна депутатка Світлана Заліщук, яка теж бере участь у форумі.

Однак Україна не зникає з поля зору міжнародних партнерів, самостійно привертаючи увагу до важливих для нас питань на різних майданчиках. Про український порядок денний на Давоському форумі — в матеріалі Громадського.

Український сніданок

Оглядини кандидатів у президенти

У четвер о пів на восьму ранку розпочався традиційний Український сніданок у Давосі, який уже 15-й раз проводить фонд Віктора Пінчука. На нього прийшли відразу троє кандидатів у президенти: Юлія Тимошенко, Петро Порошенко та Анатолій Гриценко. Порошенко прозвітував гостям про свої досягнення, зокрема, згадав про томос. У промові він звернувся і до своїх опонентів:

«У нас саме тепер існує дуже велика небезпека популізму. Тим, хто не розуміє, що це означає, скажу — це заявляти, що на певні продукти для людей в нас буде фіксована ціна, нижча за ринкову. Це те, що Чавес і Мадуро робили в Каракасі у Венесуелі, і рівень життя людей у цій країні ви можете побачити по телебаченню…»

«Усі троє виступили на своєму рівні. Гриценко був рівним, навіть занадто спокійним. Тимошенко — емоційною і наполегливою. Порошенко — самовпевненим і втомленим», – написав нардеп Сергій Лещенко у своєму Telegram-каналі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сергій Лещенко: «Сказати, що я відірваний від життя — несправедливо»

Організатори заходу планували посадити трьох кандидатів за один стіл разом із міністеркою закордонних справ Канади Христею Фріланд, радником Гіларі Клінтон Джаредом Коеном та колишнім держсекретарем США Джоном Керрі. Однак Порошенко, прийшовши за годину після початку, за стіл не сів. Про це повідомив телеграм-канал The Newsroom, посилаючись на кореспондента в Давосі.

Лідерка партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко вітається із мером Києва Віталієм Кличко (зверху ліворуч), виступ президента України Петра Порошенка (зверху праворуч), народний депутат України Вадим Новинський (в центрі кадру на фото знизу ліворуч), мер Києва Віталій Кличко та лідер партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко. Український сніданок у Давосі, Швейцарія, 24 січня 2019 рокутелеграм-канал The Newsroom

Український Дім

Дискусії, інвестори і модні покази

Цьогоріч Український Дім переїхав — на відміну від минулого року, приміщення для нього орендували на центральній вулиці Давоса. У 2018, в перший рік свого існування, той був розташований навпроти російського. У ньому відбуваються виступи, дискусії, презентації, зокрема за участі президента України, міністерки фінансів Оксани Маркарової, мера Києва Віталія Кличка та інших. Платформа покликана презентувати Україну для інвесторів, розкрити її економічний та культурний потенціал для міжнародних гостей.

«За відгуками багатьох іноземців, це найстильніше та найпопулярніше місце цього вечора», – написав нардеп Олексій Мушак у Facebook 22 січня, за день до офіційного відкриття форуму.

Крім важливих глобальних дискусій, гостей на форумі розважають українські виконавці, зокрема співала там Alina Pash та львівська етно-джазова група «Шоколад». А в четвер українська дизайнерка Юлія Магдич проведе показ вишиванок.

Такі платформи для зустрічей і дискусій є у багатьох країн, представлених на форумі. У Канади цьогоріч «Дім марихуани» — з акцентом на тому, як після легалізації канабісу у країні почав розвиватися новий сегмент економіки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Марихуана для всіх:як працюватиме легалайз у Канаді

Делегація

Президент, міністри, активісти

Україна, хоч і не перший пункт на порядку денному форуму, однак назовсім звідти не зникла. Є українська делегація, яку очолює президент Петро Порошенко. У різних заходах також беруть участь виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, міністерка фінансів Оксана Маркарова, віце-прем'єр-міністр із питань євроінтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе, мер Києва Віталій Кличко та інші.

Президент уже провів низку зустрічей, зокрема з очільницею МВФ Крістін Лагард, німецькою канцлеркою Ангелою Меркель та генсекретарем ООН Антоніу Гуттерешем, бразильським президентом Жаїром Болсонару та іншими.

Крім цього, до Давосу поїхали й українські депутати та громадські активісти. Наприклад, голова благодійного фонду «Таблеточки» Ольга Кудиненко, народні депутати Сергій Лещенко та Мустафа Найєм, радник голови МВС Антон Геращенко та інші.

Натомість, російська делегація цьогоріч без президента. Напередодні Москва взагалі заявляла про намір не приїхати на форум через недопущення туди олігархів, на яких накладені санкції.

Форум не має на меті підписання спільних декларацій чи ухвалення формальних рішень главами держав. Проте щороку ця подія збирає в одному місці найважливіших світових гравців — і в економіці, і в політиці. На полях форуму часто обговорюються важливі питання, народжуються неформальні домовленості, які можуть згодом призвести уже до справжніх змін.