Німецький трубопровід OPAL зменшив потужність прокачування газу, який надходить до Німеччини «Північним потоком». Україна та Словаччина запропонували російській компанії послуги своїх газотранспортних систем для того, щоб замістити втрачені обсяги постачання газу.

Про це повідомив голова Нафтогазу Андрій Коболєв.

«Якщо Газпром бажає продовжувати доставляти ці обсяги газу туди ж, куди вони йшли через OPAL, але коротшим шляхом, українська і словацька газотранспортні системи з легкістю з цим впораються. Як робили це до того, як Газпром отримав монопольний доступ до OPAL», — повідомив Коболєв.

Рішення Європейського суду набуло чинності 14 вересня 2019 року. З цього часу Газпром втратив свою монопольну власність над трубопроводом OPAL, який є наземним «продовженням» «Північного потоку».

Свою пропозицію голова українського Нафтогазу зробив напередодні тристоронніх переговорів з Росією та ЄС щодо укладання нового контракту на транзит російського газу до Європи через газотранспортну систему України. Переговори мають відбутися 19 вересня 2019 року у Брюсселі.

10 вересня стало відомо, що Суд ЄС ухвалив рішення зобов'язати Газпром надавати доступ до трубопроводу OPAL іншим гравцям на ринку.

Наприкінці серпня Україна провела тестування реверсної роботи своєї газотранспортної системи у зв'язку з підготовкою до повного припинення російського транзиту з 1 січня 2020 року.

Також наприкінці серпня Росія вперше підтвердила участь у тристоронніх переговорах про транзит газу.

Новий прем’єр-міністр України Олексій Гончарук 30 серпня повідомив, що Україна на наступних тристоронніх переговорах щодо транзиту планує укласти довгостроковий контракт.

Раніше голова Нафтогазу Андрій Коболєв заявив, що тристоронні переговори про транзит мають відбутися 16 вересня у Брюсселі. Водночас російська сторона досі не підтвердила свою участь у них.

Щороку транзит російського газу приносить близько 2-3% від ВВП України, а чинний контракт на транзит закінчується 31 грудня 2019 року. Без нового контракту Україна може втратити свій статус транзитера газу до Європи та відповідні доходи від транзиту.

Напередодні стало відомо, що РФ хоче укласти контракт на транзит з Україною терміном на 1 рік.

Раніше у російському уряді запропонували провести черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит газу на вересень 2019 року, попри те, що раніше ці переговори планували провести одразу після президентських виборів в Україні.

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років. У разі неукладання договору про транзит, Нафтогаз запропонує Росії постачати газ до ЄС на умовах своп (тобто перепродажу російського газу Європі).

Зазначимо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

Поділитись: