Нафтогаз повинен зберегти можливість продовжувати судові суперечки з російським Газпромом у питаннях постачання та транзиту російського газу.

Про це повідомив голова Нафтогазу Андрій Коболєв у відповідь на заяву представника російського уряду про можливе продовження контракту на транзит газу з Росією лише у разі «вирішення судових спорів».

«Ці тези представника РФ доводять правильність підходу, який було обрано командою Нафтогазу — ми повинні зберегти можливість позиватись до Газпрому, якщо російська компанія не дотримається своїх обіцянок щодо збереження транзиту територією України», — повідомив Коболєв.

Він також зазначив, що наразі така можливість під загрозою через ухвалену українським урядом постанову, яка передбачає розділення Нафтогазу (анбандлінг) за моделлю власності. В українській газовій компанії продовжують наполягати на необхідності ухвалення іншої моделі анбандлінгу, яка дозволить продовжувати судову суперечку з Газпромом.

Раніше представник російського уряду заявляв, що продовження транзиту газу через Україну можливе лише у разі «справедливого вирішення спорів між Газпромом та Нафтогазом».

Нагадаємо, що загальна сума виграшів Нафтогазу у Стокгольмському арбітражі проти Газпрому складає 4,6 мільярда доларів. Водночас Нафтогаз готовий подати ще один позов до арбітражу на 11-14 мільярдів доларів.

Напередодні у російському уряді запропонували провести черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит газу на вересень 2019 року, попри те, що раніше ці переговори планували провести одразу після президентських виборів в Україні.

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років.

Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Поділитись: