Уряд опублікував законопроєкт, який допоможе запобігти купівлі землі іноземцями

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України опублікувало законопроєкт, який має унеможливити купівлю земель сільськогосподарського призначення компаніями, серед власників яких є іноземці.

Про це повідомив міністр економіки Тимофій Милованов.

Наразі законопроєкт перебуває на етапі обговорення. Надалі його має затвердити уряд, а також проголосувати парламент.

Законопроєкт про оцінку впливу інвестицій на національні інтереси та безпеку має створити в Україні систему контролю за інвестиціями.

«Він буде також використовуватись для того, щоб іноземці не купували землю. Це також стосується контролю та моніторингу купівлі землі або інвестицій в Україну осіб з подвійним громадянством», — повідомив Милованов.

Нагадаємо, що відповідно до останніх опитувань групи «Рейтинг», 53% українців виступають проти скасування мораторію на продаж землі, водночас 70% підтримують надання фермерам права продавати та дарувати свої земельні паї, але виключно українцям та українським компаніям.

Напередодні міністр економічного розвитку Тимофій Милованов заявляв, що ставка за кредитами на купівлю землі сільськогосподарського призначення в Україні після відкриття ринку землі буде в межах 3-5% річних. Міністр зазначає, що решту відсотків за кредитами держава компенсуватиме. Загалом на програми підтримки аграріїв у 2020 році передбачено близько 4 мільярдів гривень.

Напередодні президент Володимир Зеленський заявив, що винесе питання продажу сільськогосподарської землі іноземцям на всеукраїнський референдум.

13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.

Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.