Кабінет міністрів України ухвалив рішення зобов'язати Нафтогаз знизити ціни на газ для населення починаючи з квітня 2019 року у зв’язку зі зниженням цін на газ на європейських ринках, звідки компанія його імпортує в Україну.

Відповідне рішення ухвалили на засіданні уряду 3 квітня.

Так, відповідно до доручення уряду, Нафтогаз зобов'язаний продавати газ населенню за середніми цінами на газ для промисловості у тому разі, якщо для промисловості газ коштує дешевше менше, ніж встановлена державою ціна (8550 гривень за тисячу кубометрів).

Минулого місяця Нафтогаз зменшив ціни на газ для промисловості на 1,1 тисячі гривень (за тисячу кубометрів) нижче за встановлену вартість газу для населення.

«За прогнозами Міністерства енергетики та вугільної промисловості, тенденція до зниження цін на газ спостерігатиметься в Україні до грудня 2019 року. Це й дало підстави Уряду знизити ціну на газ для населення», — повідомляють в Кабміні.

Зазначимо, що у квітні Нафтогаз знизив ціни на газ на 2% для тих споживачів, які купують блакитне паливо безпосередньо у нього (а не у облгазів інших компаній). Переважна більшість таких споживачів проживають у Кіровоградській області.

14 березня повідомлялось, що Нафтогаз запропонував уряду скасувати державне регулювання ціни на газ для населення, адже там придбали у Словаччині газ за ціною, яка є нижчою за встановлену урядовою постановою. В уряді відкинули пропозицію скасування державного регулювання ціни на газ.

Зазначимо, що Нафтогаз продає населенню газ за нижчими цінами, ніж промисловості. Ціни на газ для населення встановлює уряд (покладаючи на Нафтогаз зобов’язання продавати газ споживачам за 8550 гривень за тисячу кубометрів). Промисловість купує газ за ринковою ціною, яка зазвичай є вищою.

Ціна на газ для населення, згідно з вимогами МВФ, повинна формуватися із вдвох факторів — собівартості українського газу та супутніх послуг, та його імпорту. Оскільки газ у Європі подешевшав, і Україна може його закупити за менші гроші, держава може знизити тариф для населення, не порушивши тим самим домовленості з МВФ

Нагадаємо, що відповідно до ухваленого восени 2018 року урядового рішення, ціни на газ в Україні запропонували підвищувати у 3 етапи. Так, з 1 травня 2019 року ціна на газ для населення мала скласти 9850 гривень за тисячу кубометрів (тобто зрости на 1300 гривень), а з 1 січня 2020 року — до 12 300 гривень за тисячу кубометрів.

Підвищення цін на газ для населення до ринкового рівня є ключовою вимогою Міжнародного валютного фонду для продовження співпраці з Україною.

Поділитись: