За остаточними результатами виборів президента в Афганістані переможцем став чинний очільник країни Ашраф Гані, отримавши трохи більш як 50% голосів. Самі вибори пройшли у вересні 2019 року, але підрахунок голосів затягнувся — спершу через технічні проблеми з обліком бюлетенів, а потім після оскарження результатів одним із кандидатів.

Як повідомляє The Guardian із посиланням на дані виборчої комісії Афганістану, Гані отримав 50,64% голосів виборців. Його найближчий конкурент — глава афганського уряду Абдулла Абдулла — здобув 39,52% голосів.

Таким чином, остаточні результати виборів збігаються з попередніми, оголошеними в грудні 2019 року. При цьому Абдулла Абдулла вже заявив, що не визнає їх.

Результати президентських виборів в Афганістані мали оголосити не пізніше 7 листопада 2019 року, однак підрахунок голосів затягнувся через звинувачення у фальсифікаціях. Зазначається, що майже мільйон голосів вилучили через шахрайство.

Під час виборів спостерігачі зафіксували низьку явку, ймовірно, через проблеми з безпекою та заклики «Талібану» бойкотувати вибори.

читайте також про парламентські вибори 2018 року в Афганістані

Результати виборів оголосили на тлі повідомлень про те, що Сполучені Штати й афганське угруповання «Талібан» досягли перемир’я, яке незабаром набуде чинності й може призвести до виведення американських військ з Афганістану.

Війська США в країні підтримують офіційну владу на чолі з чинним президентом, утім за адміністрації Дональда Трампа Штати також кілька разів ініціювали прямі перемовини з метою досягнення режиму припинення вогню в країні, яке б поклало початок переговорам усередині Афганістану — тобто між офіційною владою й Талібаном.

Нагадаємо:

  • У вересні 2019 року Трамп заявляв про те, що хоче зустрітися з лідерами «Талібану». Зустріч мала відбутися 8 вересня в Кемп-Девіді, заміській резиденції президента, утім Трампу довелося її скасувати та припинити мирні перемовини через начебто напад талібів у столиці Афганістану Кабулі, внаслідок якого загинуло 12 людей, у тому числі американський військовий.
  • Про поновлення переговорів із «Талібаном» президент США Дональд Трамп заявив під час незапланованого візиту до американської військової бази в Афганістані 28 листопада. Тоді він сказав, що таліби готові укласти угоду і припинити вогонь на території країни.
  • 7-8 грудня 2019 року представники Вашингтону і «Талібану» провели перемовини в столиці Катару Досі, які стосувалися майбутньої мирної угоди між сторонами.
  • Наприкінці 2019 року екстремістське угруповання «Талібан» погодилося на тимчасове припинення вогню на 10 днів на території Афганістану. Утім до деескалації напруження ці кроки не призвели — США, Талібан та уряд Афганістану так і не домовились про мир.

Талібан — радикальний ісламістський рух, що діє в Афганістані та Пакистані. Виник у 1994 році. Його перші члени вербувалися з афганських біженців, які залишили Афганістан через війну 1979-1989 рр. і отримували релігійну освіту на території Пакистану.

Сьогодні, за різними оцінками, чисельність бойовиків «Талібан» становить від 25 до 45 тисяч людей. У 2003 році Радою Безпеки ООН рух визнано терористичною організацією.

Після терористичних атак 11 вересня 2001 року США розпочали «війну проти терору» й «Талібану» зокрема, адже ті співпрацювали з «Аль-Каїдою» та Осамою бін Ладеном. Після приходу американців в Афганістан Талібан утратив значні території й залишив Кабул та інші великі міста.

За різними даними, таліби в Афганістані контролюють від 10% до 70% територій. У районах, підконтрольних Кабулу, вони часто влаштовують терористичні атаки.

Поділитись: