У практичному сенсі рішення РПЦ про розрив відносин з Константинопольським патріархатом означатиме припиненням співслужіння між священниками і між єпископами. Про це в ефірі Громадського повідомив голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП архієпископ Климент.

На питання ведучого, що у практичному сенсі означатиме рішення Синоду РПЦ, Климент відповів:

«Найперше це пов’язано з припиненням євхаристійного спілкування, тобто співслужіння між священниками, між єпископами. Це можливо саме болюче із тих наслідків, які має це розділення, тому що Господь заповідав нам єдність… Але дії Константинопольської церкви були абсолютно свідомі, і звичайно, що Патріарх Варфоломій і найяскравіші представники Константинопольської патріархії розуміли наслідки своїх дій. Вони розуміли, що «порушення канонічного права» обов’язково призведе до розриву євхаристійного спілкування. І в той же час вони свідомо йшли на це», — заявив Климент.

«Я думаю, що коли буде реакція помісних православних церков, вони (Константинополь, ред.) відчутно зрозуміють наслідки свої рішень», — додав Климент.

На питання, як довго триватиме розрив між РПЦ і Константинополем, Климент сказав:

«Думаю, що рішення Синоду говорить нам про те, що до відміни усіх тих «незаконних, антиканонічних рішень» ніякого євхаристійного спілкування із ієрархами Константинопольської патріархії не буде».

Зазначимо, предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій перебував на Синоді РПЦ у Мінську та брав участь в ухваленні рішення щодо розриву відносин з Константинопольським патріархатом.

Водночас речник Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Євстратій Зоря в ефірі Громадського повідомив, що рішення Синоду РПЦ про розрив відносин із Константинополем ізолює Московську патріархію.

«Це, безперечно, сумне рішення, але воно продовжує ту низку російських рішень, спрямованих на самоізоляцію, і фактично повторює реакцію Кремля на справедливі рішення міжнародної спільноти щодо Росії як країни-агресора. Відповідно і Московська патріархія теж повторює цей шлях самоізоляції та накладення санкцій на самих себе», — зазначив він.

Нагадаємо, ввечері 15 жовтня Синод РПЦ, який збирався у Мінську, ухвалив рішення про розрив відносин з Константинопольським патріархатом. Так, синод визнав неможливим подальше євхаристійне спілкування з Константинополем.

Також нагадаємо, 11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір’ю України є Константинополь. Також Синод визнав недійсною анафему глави УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української автокефальної провославної церкви Макарія.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Філарет без анафеми: що означає рішення Константинополя щодо предстоятеля УПЦ КП

Глава УПЦ Київського патріархату Філарет заявив, що у найближчий час відбудеться об’єднавчий Архієрейський собор для створення єдиної Української помісної церкви.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сам собі пан: хто і коли надавав томос церквам, і хто писав його для України

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молитися по-новому: що таке помісна церква і навіщо вона потрібна

Поділитись: