В уряді повідомили, що восени ціни на газ для населення зростати не повинні

Ціни на газ для населення восени не повинні зростати через достатні запаси газу у підземних сховищах України.

Про це заявив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час виступу на одному з телеканалів, передає «Інтерфакс-Україна»

«Що стосується цін на газ. Зараз Нафтогаз закачує газ за діючими цінами. Ціни — у найнижчій точці, тому вони не можуть зростати, оскільки запас (газу у підземних сховищах — ред.) зараз, на початок опалювального сезону буде сформовано на рівні 20 мільярдів кубометрів», — заявив Гройсман.

Він зазначив, що відповідних газових запасів Україні має вистачити для того, аби без проблем пройти наступний опалювальний сезон.

Зазначимо, що відповідно до чинних постанов уряду ціни для населення формуються на підставі показника регульованих державою цін та ринкових цін на газ. Так, ціна на газ для населення не може бути вищою за регульований державою тариф (ПСО), за умови, що ринкова ціна на газ є нижчою за регульовану державою.

При цьому Україна в межах співпраці з МВФ зобов'язалася нівелювати різницю між ринковою ціною на газ та ціною на газ для населення. З цією метою наприкінці 2018 року уряд ухвалив рішення щодо підвищенні цін на газ (оскільки тоді ринкові ціни були вищими за встановлений державою тариф).

Однак весною та влітку 2019 року ціни на газ на європейських ринках почали різко падати та стали нижчими, за регульований державою тариф. Для того, аби знизити вартість газу українцям уряду довелось змінювати формулу ціноутворення газу для населення, дозволивши продавати газ за ринковими цінами.

Зазначимо, що ціни на газ для населення у червні 2019 року знизили на 7,3%.

Нагадаємо, що під час засідання уряду 5 червня Кабмін зобов'язав Нафтогаз знизити ціни на газ для населення до 8 тисяч гривень за тисячу кубометрів у червні 2019 року та до 7,7 тисячі гривень у липні. Крім цього в уряді ініціювали перевірку ціноутворення газу для населення всередині структури Нафтогазу.

Нагадаємо:

У березні на енергетичних біржах Європи, на яких Україна купує імпортний газ, ціна на блакитне паливо різко впала. Так, рівень цін на ринку чи не вперше став нижчим за рівень регульованих державою цін. Тому 3 квітня уряд ухвалив постанову №293, якою зобов'язав Нафтогаз продавати газ населенню за ринковими цінами.

Згодом у Нафтогазі повідомили, що виконати цю постанову уряду неможливо, адже вона суперечить іншим урядовим постановам, зокрема про ПСО (спеціальні зобов’язання Нафтогазу продавати газ населенню за встановленою урядом ціною). Також у компанії закликали уряд або скасувати ПСО, або внести до нього зміни, щоб для зниження цін на газ для населення були всі законні підстави.

В уряді на таку пропозицію відповіли ультиматумом, закликавши Нафтогаз до 24 квітня публічно заявити про зниження цін на газ для населення у травні. Якщо цього не станеться, то уряд звільнить голову правління Нафтогазу Андрія Коболєва, контракт з яким продовжили напередодні.

22 квітня уряд та Нафтогаз узгодили рішення знизити ціни на газ для населення з 1 травня до 8247 гривень за тисячу кубометрів.

Водночас, відповідно до домовленостей України з Міжнародним валютним фондом та постанови про ПСО, з 1 травня ціни на газ для населення мають зрости до 9850 гривень за тисячу кубометрів(зараз ціни на газ для населення складають 8550 гривень за тисячу кубометрів), а з 1 січня 2020 року — до 12 300 гривень за тисячу кубометрів.

Ціна на газ для населення, згідно з вимогами МВФ, повинна формуватися із вдвох факторів — собівартості українського газу та супутніх послуг, та його імпорту. Оскільки газ у Європі подешевшав, і Україна може його закупити за менші гроші, держава може знизити тариф для населення, не порушивши тим самим домовленості з МВФ.