У Нафтогазі повідомили, що урядову постанову, якою знизили ціни на газ для населення у зв'язку з низькими ринковими цінами на газ у Європі, виконати неможливо, бо вона суперечить іншим постановам уряду.

Про це повідомив керівник газового дивізіону Нафтогазу Андрій Фаворов в інтерв’ю «РБК-Україна».

За його словами, знизити ціни на газ для населення уряд може лише двома шляхами — надавши пряму вказівку, або внісши зміни до постанови 867, яка передбачає державне регулювання цін на газ для населення (так званий режим ПСО). Водночас остання урядова постанова, якою Кабмін пропонував знизити ціни на газ, не є ані першим, ані другим шляхом.

«При діючому режимі ПСО уряд прийняв ще одну постанову, і тепер вони суперечать одна одній», — повідомив Фаворов.

«Кабмін не погоджував з нами проект нової постанови. У цьому документі зазначено, що Нафтогаз «постачає газ з урахуванням умов, визначених Кабміном». Про які умови йдеться — не зрозуміло», — додав топ-менеджер Нафтогазу.

Відтак, за словами Фаворова, в травні компанія підвищить ціни на газ для населення так, як це було передбачено урядовою постановою та домовленостями з Міжнародним валютним фондом, тобто складе 9,7-9,8 гривні за кубометр.

Нагадаємо, що 5 квітня уряд ухвалив постанову щодо зниження цін на газ для населення  на близько 1,1 гривню за кубометр. Причиною такого рішення стали рекордно низькі ціни на газ на європейському ринку, звідки Україна його експортує.

У березні Нафтогаз встановив ціну на газ для промисловості (ринкову ціну) на рівні 7188 гривень за тисячу кубометрів, що на 1,1 тисячі гривень менше, ніж встановлена регульована вартість газу.

3 квітня Кабмін зобов’язав Нафтогаз знизити ціни на газ для населення до середніх цін, за якими компанія продає газ промисловості. Причиною такого рішення стало зниження цін на блакитне паливо на світових ринках.

Також Нафтогаз знизив ціни на газ на 2% для тих споживачів, які купують блакитне паливо безпосередньо у нього (а не в облгазів інших компаній). Переважна більшість таких споживачів проживають у Кіровоградській області.

14 березня повідомлялось, що Нафтогаз запропонував уряду скасувати державне регулювання ціни на газ для населення, адже там придбали у Словаччині газ за ціною, яка є нижчою за встановлену урядовою постановою. В уряді відкинули пропозицію скасування державного регулювання ціни на газ.

Зазначимо, що Нафтогаз продає населенню газ за нижчими цінами, ніж промисловості. Ціни на газ для населення встановлює уряд (покладаючи на Нафтогаз зобов’язання продавати газ споживачам за 8550 гривень за тисячу кубометрів). Промисловість купує газ за ринковою ціною, яка зазвичай є вищою.

Ціна на газ для населення, згідно з вимогами МВФ, повинна формуватися із вдвох факторів — собівартості українського газу та супутніх послуг, та його імпорту. Оскільки газ у Європі подешевшав, і Україна може його закупити за менші гроші, держава може знизити тариф для населення, не порушивши тим самим домовленості з МВФ

Нагадаємо, що відповідно до ухваленого восени 2018 року урядового рішення, ціни на газ в Україні запропонували підвищувати у 3 етапи. Так, з 1 травня 2019 року ціна на газ для населення мала скласти 9850 гривень за тисячу кубометрів (тобто зрости на 1300 гривень), а з 1 січня 2020 року — до 12 300 гривень за тисячу кубометрів.

Підвищення цін на газ для населення до ринкового рівня є ключовою вимогою Міжнародного валютного фонду для продовження співпраці з Україною.

Поділитись: