Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що відправить у відставку голову Нафтогазу Андрія Коболєва, якщо компанія не повідомить про зниження цін на газ для населення з травня.

Про це Гройсман повідомив під час засідання уряду 17 квітня.

«До 24 квітня НАК Нафтогаз має повідомити українців, що ціна ринкова буде менше за 8,55 (гривень за кубометр газу — ред.). Якщо цього не відбудеться, я ініціюю відставку керівника Нафтогазу і буду просити уряд підтримати мою пропозицію» — заявив Гройсман.

За його словами, уряд зробив достатньо для того, аби ціни на газ для населення знизились з 1 травня до рівня ринкових цін, який наразі є нижчим за рівень регульованої державою ціни на газ.

Зазначимо, що 17 квітня Нафтогаз повідомив, що звернувся до уряду з пропозицією внести зміни до постанови про державне регулювання ціни на газ для населення, адже, на думку компанії, це єдиний спосіб знизити ціну на газ.

Наразі урядовою постановою про ПСО (або державне регулювання ціни на газ для населення) передбачено, що з 1 травня вартість газу зросте на 15%. Підвищувати ціну на газ Україна зобов'язалася в межах домовленостей з МВФ.

Напередодні один з топ-менеджерів Нафтогазу повідомив, що урядова постанова, ухвалена на початку квітня 2019 року, не призведе до зниження цін на газ для населення, адже суперечить іншим законодавчим актам Кабміну.

5 квітня уряд ухвалив постанову щодо зниження цін на газ для населення  на близько 1,1 гривні за кубометр. Причиною такого рішення стали рекордно низькі ціни на газ на європейському ринку, звідки Україна його експортує.

У березні Нафтогаз встановив ціну на газ для промисловості (ринкову ціну) на рівні 7188 гривень за тисячу кубометрів, що на 1,1 тисячі гривень менше, ніж встановлена регульована вартість газу.

3 квітня Кабмін зобов’язав Нафтогаз знизити ціни на газ для населення до середніх цін, за якими компанія продає газ промисловості. Причиною такого рішення стало зниження цін на блакитне паливо на світових ринках.

Також Нафтогаз знизив ціни на газ на 2% для тих споживачів, які купують блакитне паливо безпосередньо у нього (а не в облгазів інших компаній). Переважна більшість таких споживачів проживають у Кіровоградській області.

14 березня повідомлялось, що Нафтогаз запропонував уряду скасувати державне регулювання ціни на газ для населення, адже там придбали у Словаччині газ за ціною, яка є нижчою за встановлену урядовою постановою. В уряді відкинули пропозицію скасування державного регулювання ціни на газ.

Зазначимо, що Нафтогаз продає населенню газ за нижчими цінами, ніж промисловості. Ціни на газ для населення встановлює уряд (покладаючи на Нафтогаз зобов’язання продавати газ споживачам за 8550 гривень за тисячу кубометрів). Промисловість купує газ за ринковою ціною, яка зазвичай є вищою.

Ціна на газ для населення, згідно з вимогами МВФ, повинна формуватися із вдвох факторів — собівартості українського газу та супутніх послуг, та його імпорту. Оскільки газ у Європі подешевшав, і Україна може його закупити за менші гроші, держава може знизити тариф для населення, не порушивши тим самим домовленості з МВФ

Нагадаємо, що відповідно до ухваленого восени 2018 року урядового рішення, ціни на газ в Україні запропонували підвищувати у 3 етапи. Так, з 1 травня 2019 року ціна на газ для населення мала скласти 9850 гривень за тисячу кубометрів (тобто зрости на 1300 гривень), а з 1 січня 2020 року — до 12 300 гривень за тисячу кубометрів.

Підвищення цін на газ для населення до ринкового рівня є ключовою вимогою Міжнародного валютного фонду для продовження співпраці з Україною.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile