Євросоюз радить Україні якомога швидше привести законодавство щодо Національного антикорупційного бюро у відповідність до Конституції, а також застерігає від зазіхань на незалежність Бюро.

Про це заявив речник ЄС із зовнішньої політики Петер Стано в коментарі DW.

«Ми взяли до уваги рішення Конституційного Суду щодо НАБУ. Наслідки цих рішень треба буде оцінити. ЄС закликає український парламент змінити відповідне законодавство та привести його у відповідність до Конституції якомога швидше», — сказав він.

Стано нагадав, що незалежність «антикорупційної інфраструктури» — умова для безвізового режиму України з ЄС та для макрофінансової допомоги з боку Європи.

Що не так із НАБУ?

Те, що Конституційний суд послідовно витискає Бюро з правового поля і ухвалює рішення, які ставлять палки у колеса в його роботі.

«Першою ластівкою» стало рішення КС про скасування відповідальності за незаконне збагачення. Це сталося в лютому 2019 року. За нової влади Рада ухвалила новий закон, повернувши відповідальність за незаконне збагачення, але закон не має зворотної сили, тому всі справи, які розслідувалися раніше, були закриті.

Улітку 2019 року Конституційний Суд позбавив НАБУ можливості через суд анулювати незаконні угоди, за допомогою чого Бюро мало скасовувати корупційні угоди на держпідприємствах.

Наприкінці серпня 2020 року КС визнав незаконним указ президента Петра Порошенка про призначення Артема Ситника директором НАБУ. Це рішення фактично підвісило в повітрі очільника Бюро.

Сумнівність рішення під правовим кутом зору полягає в тому, що, попри визнання неконституційним цього наказу, КС визначив, що це рішення не стосується «правовідносин, які виникли внаслідок здійснення посадових обов’язків» Ситником.

Простіше кажучи, директора НАБУ призначили незаконно, але далі працювати він може, а всі його рішення на посаді законні. Це створює серйозну правову невизначеність в роботі всього Бюро.

І останнє рішення КС фактично є продовженням рішення щодо призначення Ситника — суд визнав незаконними повноваження президента щодо призначення і звільнення директора НАБУ, а також низки інших повноважень глави держави щодо Бюро.

Тобто зараз у законодавстві немає процедури призначення та звільнення очільника НАБУ. Саме цю прогалину і закликає внормувати Євросоюз.

Ще один «удар» по безвізу

Не дарма Петер Стано заявив про «антикорупційну інфраструктуру» загалом, а не тільки про НАБУ, бо нещодавно Верховна Рада з третьої спроби схвалила склад комісії, яка обиратиме очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). До цього в ЄС закликали не підтримувати цей склад, бо у ньому недосвідчені кандидати із сумнівною доброчесністю. Депутати на це не зважили.

Втрата незалежності САП, як і НАБУ, може призвести до скасування безвізу для українців. Також країни Заходу та Міжнародний валютний фонд можуть зупинити фінансову допомогу.

Поділитись: