Лідери G20 в Аргентині: як Трамп і Путін так і не «станцювали політичне танго»

У Буенос—Айресі завершився щорічний саміт «Великої двадцятки», який зібрав очільників найрозвинутіших держав світу. Про що говорили світові лідери, хто опинився в ізоляції й наскільки важливою в цьому контексті є Україна — розповідає Громадське.
Офіційна частина
Цьогорічний саміт був сфокусований на темах майбутнього ринку праці, розвитку інфраструктури, забезпечення їжею, а також на підтримці гендерної рівності. Утім, іноземні медіа іронізували: а де ж усі жінки? Журналісти звернули увагу, що серед лідерок країн-учасниць G20 — лише британська прем’єрка Тереза Мей і німецька канцлерка Ангела Меркель.
«Велика двадцятка», або G20 — організація, що об’єднує країни з найрозвиненішою промисловістю: США, Китай, Росію, Велику Британію, Німеччина, Францію, Італію, Канаду, Японію, Індію, Південну Корею, Туреччину, Австралію, Аргентину, Бразилію, Індонезію, Мексику, Саудівську Аравію, ПАР. Двадцятим членом є Євросоюз. Щороку лідери цих держав збираються, щоб «звірити годинники» й обговорити важливі політичні та економічні питання. Такі саміти є великим майданчиком і для двосторонніх зустрічей.
Двосторонні зустрічі та кулуари
Попри чітко визначені теми спільних обговорень та декларацію, яку підготували за підсумками саміту, значно важливішими були двосторонні зустрічі лідерів держав та їхні розмови в кулуарах. Там піднімалися конкретніші питання й актуальні проблеми, які турбують країни нині.
Наприклад, Дональд Трамп і очільник Китаю Сі Цзіньпін домовилися не запроваджувати нові мита на імпорт з обох країн. Раніше США хотіли підняти їх зі свого боку з 10 до 25%, однак тепер Трамп погодився заморозити це рішення щонайменше до кінця березня наступного року. Своєю чергою Китай пообіцяв суттєво збільшити імпорт американських товарів. Цьогоріч між двома найбільшими економіками світу — США та Китаєм — почалася так звана «торговельна війна». Трамп наполягав, що чинні угоди завдають США величезних збитків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Торговельні війни Трампа: вплив на Україну та світ
Серед інших лідерів на саміті був також кронпринц Саудівської Аравії Мохаммад бін Салман. Отож було б дивно, якби його колеги не згадали про вбивство саудівського журналіста Джамаля Хашогджі, яке сталося на території консульства держави в Стамбулі. Багато хто підозрює в організації вбивства саме саудівську владу, зокрема на цьому наполягає Туреччина.
Під час спільного фотографування Мохаммада бін Салмана поставили осторонь від інших лідерів. У неформальній розмові, яку записали на відео, президент Франції Еммануель Макрон сказав кронпринцу: «Я стурбований. Ти ніколи мене не слухаєш. Я тобі казав — я людина слова». Цілком імовірно, що йшлося про вбивство Хашогджі, або про війну в Ємені, до якої причетна Саудівська Аравія.
Тереза Мей на зустрічі з бін Салманом закликала Саудівську Аравію співпрацювати зі слідством, а турецький президент Реджеп Ердоган наполіг на екстрадиції причетних до вбивства. Натомість Володимир Путін, побачивши кронпринца, з широкою усмішкою потиснув йому руку, наче давньому другові. Пізніше вони щось жваво обговорювали й жартували.
Напад на Україну
Однією з тем, яку обговорювали на саміті, став напад на українські судна біля Керченської протоки. Через російську агресію Дональд Трамп навіть скасував заплановану зустріч з Путіним. Перед спільним фотографуванням американський лідер пройшов повз Путіна, проігнорувавши його й не потиснувши руку. Іноземні медіа жартували, що в Аргентині президентам не вдалося станцювати політичного танго.
Утім, після закінчення саміту Путін розповів журналістам, що коротка розмова про Україну все-таки відбулася.
«Я відповів на його запитання, пов'язані з цим інцидентом у Чорному морі. У нього своя позиція з цих питань і проблем, у мене — своя. Ми залишилися при своїй думці. У всякому разі, я його поінформував про наше бачення цього інциденту», — заявив Путін.
Він висловив сподівання, що повноцінна зустріч з Трампом «рано чи пізно відбудеться, коли американська сторона буде готова до цього».
Про звільнення українських моряків з Путіним також поговорили Ангела Меркель та Еммануель Макрон. Речник Кремля Дмитро Пєсков повідомив, що під час зустрічі Путін «дав вичерпні роз’яснення щодо чорноморського прикордонного інциденту». Путін також роз’яснив, що йдеться «про рішення суду, про слідчі дії, і тому на це піде якийсь час», — сказав речник Кремля. Лідери домовилися обговорити це питання в «нормандському форматі».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Навіщо українські кораблі йшли на Азов та чому РФ їх захопила?
Курйози
Крім офіційної частини, серйозних розмов і переговорів, на саміті не обійшлося й без курйозів, які траплялися ще до початку зустрічей. У літаку Ангели Меркель виявили несправність, тож вона мусила пересісти на звичайний рейс в Буенос-Айрес прилетіла на борту з іншими пасажирами компанії Iberia Airlines. Світлину німецької канцлерки опублікував у Twitter один з пасажирів рейсу.
Через це Меркель запізнилась на саміт і не встигла взяти участь у спільному фотографуванні. А от Еммануель Макрон прилетів вчасно, проте в аеропорту Буенос-Айреса його забули зустріти. Французький президент не розгубився й потиснув руку працівникам летовища, а відтак попрямував червоною доріжкою до виходу. Віце-президентка Аргентини зустріла Макрона разом з жінкою вже на виході з аеропорту, коли він сідав в авто.
Емануель Макрон — не єдиний покинутий президент на саміті. Відзначився також Дональд Трамп. Потиснувши руку президентові Аргентини, він залишив його самого на подіумі. Трамп мав зачекати інших лідерів для спільної фотографії, та, вочевидь, не зрозумів цього. Аргентинський президент намагався покликати Трампа назад, однак безуспішно — він так і залишився стояти на сцені один.
- Поділитися: