Верховний суд зупинив рішення Печерського суду Києва про стягнення з ПриватБанку 347 мільйонів доларів (понад 9,5 млрд гривень) на користь компаній братів Суркісів без розгляду позову по суті.

Про це повідомляє прес-служба Верховного суду.

Своїм рішенням від 2 вересня 2020 року Печерський суд зобов’язав сплатити ці кошти компаніям Суркісів для забезпечення позову, тобто ще до початку розгляду по суті — до моменту, коли суд вирішить, чи законна взагалі вимога Суркісів.

Якщо навести простий приклад: сусід подав позов проти вас із вимогою виплатити йому 350 тисяч гривень, а Печерський суд зобов'язав вас віддати ці гроші сусіду ще до розгляду справи по суті, який має визначити, чи винні ви взагалі щось сусіду. Але Печерський суд вирішив, що поки справу розглядатимуть, гроші вже мають бути у сусіда для забезпечення позову (як гарантія, що в разі його виграшу він ці гроші отримає).

Міністр юстиції Денис Малюська назвав це рішення «одним з найбільших зашкварів судової влади». А в Раді зареєстрували законопроект, який би заборонив стягувати гроші з державного ПриватБанку.

Але Верховний суд зупинив це рішення, зазначивши, що ризики ПриватБанку обґрунтовані. Тобто якщо під час розгляду справи по суті у Верховному суді ПриватБанк її виграє у Суркісів, а гроші будуть вже у Суркісів, є ризики, що вони їх не повернуть. Це у ВС назвали «імовірність утруднення повороту виконання судового рішення у разі його скасування».

«Зашкваром» рішення Печерського суду Верховний суд не називає, а дипломатично знімає із себе відповідальність за таке рішення колег.

А що зі справою по суті?

Депозити родини Суркісів були відкриті у кіпрській «дочці» ПриватБанку у 2014 році. Але після націоналізації ПриватБанку Нацбанк визнав родину Суркісів пов’язаними з ПриватБанком особами, а їхні багатомільярдні депозити обміняв на акції ПриватБанку. Згодом всі акції держава купила за 1 гривню під час націоналізації. Ця процедура називається bail-in.

Суркіси з цим рішенням не погоджуються і ще у 2017 році виграли у тому ж таки Печерському суді справу проти ПриватБанку, зобов'язавши виплатити їм їхні депозити (плюс відсотки). Виграли вони і апеляцію.

Але Кабмін подав касаційну скаргу до Верховного суду. Разом із сьогоднішнім рішенням Верховний суд відкрив провадження за цим позовом уряду. Тобто тепер остання інстанція в особі Верховного суду має вирішити, чи повинен ПриватБанк повертати депозити Суркісам.

У своєму сьогоднішньому рішення Верховний суд зупинив рішення про виплату Суркісам 347 мільйонів доларів до закінчення розгляду касаційної справи. Тобто коли вже остання судова інстанція поставить крапку у справі, тоді вже можуть бути якісь виплати компаніям Суркісів.

Ще трохи історії про Суркісів і націоналізацію ПриватБанку

Процедуру bail-in за депозитами Суркіси оскаржили у Верховному суді.

Процедуру провели для того, аби зменшити тягар на націоналізований банк, адже він не мав змоги обслуговувати значні за розміром депозити пов'язаних осіб — розмір депозитів Суркісів (Ігор, Григорій, Рахміль, Світлана, Марина Суркіси та Ковалик Поліна) складав понад 1 мільярд гривень.

Водночас інші суди, які розглядають оскарження законності націоналізації ПриватБанку, зокрема Шостий апеляційний адміністративний суд, прив’язали свої рішення до рішення Верховного суду у справі родини Суркісів.

Цікаво, що справу, пов'язану з процедурою bail-in, 16 березня розглядав ще й Високий суд Англії та Уельсу. Зокрема, цей суд розглядав обмін зобов'язань ПриватБанку за євробондами, випущеними у 2010 та 2013 роках (ці облігації купили колишні власники ПриватБанку та пов'язані з ними особи).

Високий суд ухвалив рішення на користь ПриватБанку та дозволив йому не платити борг колишнім власникам.

Поділитись: