Вибори на Донбасі за Мінськом є умовою РФ, але гасло «капітуляція» маніпулятивне — Дворецька
Гасло про капітуляцію, яке використовують противники формули Штайнмаєра та політики президента щодо врегулювання ситуації на Донбасі є маніпулятивним, але проведення виборів на Донбасі за Мінськими угодами — це умова Росії.
Про це в спецефірі hromadske сказала Олександра Дворецька, координаторка гуманітарної та інформаційної політики тимчасово окупованих територій офісу з розробки гуманітарної політики України, засновниця благодійного фонду «Восток SOS».
Гуманітарні речі, за словами Дворецької, зокрема оформлення документів, можна робити і без того, щоб погоджуватися на проведення виборів на території окупованого Донбасу.
«Якщо ми будемо говорити, що капітуляція є трохи маніпулятивним, то і прикривання гуманітарною сферою політичних поступок Росії, а власне проведення виборів на умовах Мінська — це поступки і ми ідемо на умови РФ проведення цих виборів», — зазначила вона.
Водночас Дворецька наголосила:« якщо ми погодимось проводити вибори в умовах, які не відповідають стандартам проведення виборів, то це і буде шляхом до капітуляції».
«Формула Штайнмаєра передбачає, що ми приймемо особливе законодавство для проведення виборів (на окупованому Донбасі, ред.) і от яке це буде законодавство? Якщо там не буде тих речей, які гарантовані у всьому світу: свобода медіа, конкуренція, плюралізм — не може бути ніяких виборів, коли вас за те, що ви представляєте проукраїнську силу посадять у підвал», — додала вона.
Під гаслом «Ні капітуляції» в Україні відбулися акції на знак протесту проти формули Штайнмаєра щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Організатори та учасники акцій виступають проти Мінських угод, підписаних у 2015-2016 роках, які передбачають врегулювання шляхом введення особливого статуту для Донбасу.
1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна погоджується на «формулу Штайнмаєра».
«Формула Штайнмаєра» — документ, який запропонував чинний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ще тоді, коли був міністром закордонних справ ФРН і брав участь на рівні міністрів у зустрічах в нормандському форматі. (сноска: зустрічі представників України, Німеччини, Франції та РФ щодо вирішення конфлікту на Донбасі).
«Формула» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.
Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться.
Особливий статус — скорочена назва закону Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, який Рада ухвалила ще в 2015 році і кілька разів продовжувала, востаннє — до 31 грудня 2019 року, однак фактично закон ніколи не діяв.
Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах.
У статті 10 закону прописані умови, без виконання яких вибори на окупованих територіях неможливі:
- виведення незаконних збройних формувань,
- гарантії вільного волевиявлення,
- недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.
Водночас Зеленський анонсував новий закон про особливий статус окупованої частини Донбасу.
- Поділитися: