Світ

Влада Грузії прощає кредити перед другим туром виборів. Благородний вчинок, якби не 5 «але»

Світ/Влада Грузії прощає кредити перед другим туром виборів. Благородний вчинок, якби не 5 «але»
Зберегти
Вигляд
lead
Грузинський уряд оголосив, що прощає кредитні борги більш як півмільйона злісних неплатників. Цей учинок міг би претендувати на благородність, якби не кілька «але»: вибори, гроші олігарха й трохи брехні.

Але №1

Заяву грузинський уряд зробив за тиждень до другого туру президентських виборів. У ньому кандидатка Саломе Зурабішвілі, яку підтримала провладна партія «Грузинська мрія», почуватиметься не дуже впевнено — в першому турі їй на п’яти фактично наступав опозиційний кандидат Григол Вашадзе.

Тож, зрозумівши всю трагічність ситуації, партія заворушилася. Неурядова «Міжнародна організація справедливих виборів і демократії» (ISFED) нарахувала 11 нових програм й ініціатив з боку влади між двома турами виборів (перший відбувся 28 жовтня — ред.). Серед них — підвищення пенсій, зарплат силовикам, видача житла військовим контрактникам, анулювання боргів тощо. Усі «пряники» розраховані на широкі верстви населення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ По другому колу: розрив між лідерами президентських перегонів у Грузії менше відсотка

Але №2

Борги громадян не зникають безслідно. Їх купують. І аж ніяк не держава, а Бідзіна Іванішвілі — засновник провладної партії та її «гаманець», колишній прем’єр-міністр, олігарх, який нажив статки переважно в Росії.

Благодійний фонд Іванішвілі «Карту» погодився купити боргові зобов’язання на півтора мільярда ларі (565,3 мільйона доларів). Щоправда, заклав на ці витрати наразі тільки 100 мільйонів ларі (близько 37 мільйонів доларів).

За словами прем’єр-міністра Мамуки Бахтадзе, серед людей, борги яких анулюють, — 150 тисяч соціально незахищених і десятки тисяч людей з особливими потребами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Ісус у Грузії: як дерева образили почуття віруючих

Але №3

Борги почнуть списувати після президентських виборів — з 15 грудня (другий тур призначений на 28 листопада 2018 року). Тобто спочатку — голоси, потім — гроші.

Громадські організації звернулися до прокуратури з проханням перевірити ініціативу з анулюванням боргів. Вони вважають, що в цього вчинку влади є очевидні ознаки масштабного підкупу виборців на користь провладної кандидатки Саломе Зурабішвілі. У прокуратурі пообіцяли вивчити це питання.

Борги громадян купує не держава, а Бідзіна Іванішвілі — засновник провладної партії та її «гаманець», колишній прем’єр-міністр (на фото — Іванішвілі під час брифінгу в Тбілісі, Грузія, 14 травня 2013 року)
Борги громадян купує не держава, а Бідзіна Іванішвілі — засновник провладної партії та її «гаманець», колишній прем’єр-міністр (на фото — Іванішвілі під час брифінгу в Тбілісі, Грузія, 14 травня 2013 року)   
EPA/STR

Але №4

Анулювати планують не тіло кредиту, а переважно санкційні штрафи всім, хто перебувають у так званих «чорних списках» грузинських банків. Вони понад рік не виплачують кредитні зобов’язання і, схоже, не збиралися цього робити. Кожен такий борг не перевищує 752 долари. Ото й уся «соціальна відповідальність» фінустанов, які на це погодилися. Ну й санкцію 5-річного «кредитного бану» для тих, хто потрапив у «чорний список», ніхто не скасовує.

Конкурент провладної кандидатки на виборах Грігол Вашадзе назвав ініціативу «махлюванням»: «Влада намагається видати за ініціативу те, що рутинно відбувається щороку. Наприкінці кожного року банки й без того, буває, списують безнадійні кредити. Торік списали понад 74 мільйони ларі».

Але №5

Той, хто має найбільше таких боржників, відмовився брати участь у цій «акції». Це компанія Vivus, яка видає кредити онлайн. Там вважають подібний крок економічно невигідним.

Та зрештою й економічна користь для держави, кажуть експерти, ніяка. Людей просто не покарають за борги. Вони втратять мотивацію працювати й повертати гроші. А всі інші, хто весь час сумлінно сплачував банкам, матимуть привід перестати це робити в очікуванні наступного виборчого прощення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Олігархічне болото»: роль заможних і впливових у житті Молдови, України та Грузії

Пов`язані новини