Секретар РНБО Олександр Данилюк звільняється і залишає команду президента Зеленського (на фото — Данилюк біля Офісу президента, 31 травня 2019 року)
Фото:

УНІАН

Секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Данилюк 27 вересня повідомив, що написав заяву на звільнення. Причин цього кроку він не уточнив. Данилюк був чи не першим відомим політиком, що долучився до Зекоманди. Тепер може стати першим, хто з неї піде. За що він відповідав у команді президента та чому хоче піти — у матеріалі hromadske.

Легалізатор

Олександр Данилюк доєднався до команди Зеленського у березні цього року, ще перед першим туром президентських виборів. Саме він працював над візитом тоді ще кандидата у президенти до Парижу для зустрічі з президентом Франції Емануелем Макроном. Тоді лунала думка, що саме Данилюк «фактично легалізував Зеленського в очах міжнародної спільноти».

На відміну від Зеленського, Данилюка на Заході знали. У 2016-2018 роках він був міністром фінансів в уряді Володимира Гройсмана та вів перемовини з Міжнародним валютним фондом, які завершились отриманням чергового траншу.

Крім того, на урядовій посаді Данилюк націоналізував ПриватБанк та готував документи для суду держави проти Ігора Коломойського в Лондоні.

Після перемоги Володимира Зеленського Данилюка розглядали як можливого кандидата на голову тоді ще Адміністрації президента. Але цю посаду отримав Андрій Богдан — колишній адвокат Ігора Коломойського. 

Натомість Данилюка президент призначив секретарем РНБО. Після парламентських виборів Данилюк фігурував у переліку можливих кандидатів на прем’єр-міністра, але врешті залишився у Раді нацбезпеки.

РНБО та коло задач

Олександр Данилюк отримав РНБО у спадок від Олександра Турчинова. Союзник п’ятого президента Петра Порошенка по парламентській коаліції суттєво розширив повноваження цього органу. Спеціально під Турчинова Верховна Рада змінила профільний закон.

По суті, РНБО є координаційним органом при президентові. Глава держави формує склад Ради та очолює її. Але керує Радою секретар. 

До її складу входять прем'єр-міністр, міністр оборони, голова СБУ, очільники МВС та МЗС. Президент може розширювати її склад та включати до нього представників інших органів влади. Рішення Радбезу вводить у силу так само президент — указами.

Саме РНБО в квітні 2014-го рекомендувала Турчинову, який тоді виконував обов'язки президента, розпочати антитерористичну операцію на Донбасі. Під його керівництвом РНБО готувала проєкт запровадження санкцій проти Росії, заборону російських соціальних мереж, блокаду торгівлі з окупованими територіями та запровадження військового стану.

Турчинов координував роботу силових відомств, так само, як за часів Віктора Януковича це робив Андрій Клюєв, а на початку президентства Віктора Ющенка — Петро Порошенко.

Данилюк на новій для себе посаді займався добре знайомими йому речами — перемовинами з МВФ та підготовкою реформування Адміністрації президента (у 2014-2016-му він працював заступником голови АП).

Керівник Офісу президента України Андрій Богдан (ліворуч) та секретар РНБО Олександр Данилюк під час засідання Ради нацбезпеки у Києві, 31 травня 2019 року
Фото:

Мусієнко Владислав/POOL/УНІАН

Заява замість Америки

Заяву про відставку Олександр Данилюк написав ще до поїздки президента до США на засідання Генасамблеї ООН. Під час цього візиту у Зеленського була запланована зустріч з президентом США Дональдом Трампом. Вона відбулась 25 вересня, в день публікації Білим домом стенограми липневої розмови між президентами. 

Саме із США пов'язане одне з ключових рішень Данилюка на посаді секретаря РНБО. Він публічно підтримав рішення Антимонопольного комітету дозволити китайській компанії Beijing Skyrizon Aviation придбати контрольний пакет акцій «Мотор Січі».

США були проти, адже розцінювали продаж компанії з виробництва двигунів для гелікоптерів посиленням позицій Китаю, з яким адміністрація Трампа веде торговельну війну. Це питання, серед іншого, у серпні з Данилюком обговорював тоді ще радник президента США Джон Болтон. 

Втім команда Зеленського не змінила рішення. Після зустрічі з Болтоном Данилюк повідомив, що «українська влада у цьому питанні керується національними інтересами». Чи пов'язана ця історія з тим, що Данилюк не поїхав до США, натомість написав заяву про звільнення, невідомо. Сам він не відповів на запитання hromadske. Редакція готова опублікувати позицію секретаря РНБО, щойно отримає його коментар.

Радники Зеленського Руслан Рябошапка (ліворуч) та Олександр Данилюк очікують на урочисте засідання Ради, де новий президент має скласти присягу, Київ, 20 травня 2019 року
Фото:

Ратинський В'ячеслав/УНІАН

Чужий серед своїх

За неповні п'ять місяців роботи у Радбезі Данилюк запам'ятався не тільки історією з «Мотор Січчю». 

Він мав своє бачення «перезапуску Адміністрації президента», яка з подачі Андрія Богдана перетворилась на Офіс президента. Зокрема, Данилюк наполягав, що співробітників ОП треба підбирати на конкурсі, однак Богдан від цієї ідеї відмовився.

Данилюк курував реформу державного концерну Укроборонпром. Його очолив Айварас Абрамавічус, з яким Данилюк працював у часи президентства Порошенка — у 2014-2016-му Абрамавічус був міністром економіки в уряді Арсенія Яценюка. 

Секретар РНБО виступав за позбавлення СБУ повноважень розслідувати економічні злочини. Новий очільник спецслужби Іван Баканов не підтримав таку ідею.

Натомість від головної задачі, якою Данилюк займався від початку роботи у «ЗеКоманді» — перемовин з МВФ, він поступово відійшов. Після формування уряду Олексія Гончарука цим питанням продовжила займатись Оксана Маркарова — одна з двох міністрів, які працювали в Кабміні Гройсмана. 

Символічно, що заява Данилюка збіглась у часі з від'їздом з Києва місії Фонду. Переговори про надання Україні нової програми продовжаться за два тижні у Вашингтоні.

Ігор Коломойський — в минулому чи не головний опонент Данилюка — принаймні публічно не має до нього претензій, хоча збирається судитись із колишньою очільницею Національного банку Валерією Гонтарєвою, яка у 2016-му разом з Данилюком націоналізовувала ПриватБанк.

Прийшовши до «ЗеКоманди» одним з перших, після її остаточного формування Данилюк фактично опинився «чужим серед своїх». Тож, на відміну від заяви Андрія Богдана, його заява може закінчитись відставкою, а не жартами у Facebook.

Поділитись: