Якщо Філарет доб'ється патріаршого статусу для ПЦУ, томос можуть відкликати — релігієзнавець
Якщо почесному патріарху Православної церкви України Філарету вдасться змінити статус церкви з митрополії на патріархію, то це буде порушенням положень томосу, і Вселенський патріархат може відкликати його.
Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському заявив релігієзнавець Дмитро Горєвой.
Він нагадав, що Філарет покликав 14 травня низку єпископів вшанувати пам'ять священномученика Макарія у Володимирському соборі. Горєвой пояснив, що таким чином Філарет перевірить, скільки ієрархів підтримують його.
Релігієзнавець вважає, що ідею порушити положення томосу підтримає невелика частина єпископів ПЦУ.
«При проголошенні патріархату змінюється як сам статус церкви, так і титул її предстоятеля — патріархатом не може керувати митрополит, патріархатом повинен керувати патріарх. Тобто, треба вносити зміни в статут, а вносити зміни в статут можна тільки ті, які не суперечать томосу. У томосі чітко сказано, що предстоятель ПЦУ має титул митрополита Київського», — пояснив він.
Релігієзнавець, кандидат філософських наук Віталій Хромець також вважає, що самовільна зміна статусу ПЦУ може призвести до втрати томосу. На його думку, причина таких дій Філарета — амбіції.
«Почесний патріарх Філарет не хоче бути почесним. Владика Філарет все ж таки не задоволений своїм статусом», — зазначив Хромець.
Він додав, що Філарет розраховував мати більший вплив на ПЦУ, бо предстоятель церкви митрополит Епіфаній вважався його креатурою, бо це єпископ, який своєю церковною кар’єрою завдячує Філарету.
«Всі розуміли, що це людина Філарета, і тут раптом виникає таке напруження», — каже Хромець.
Релігієзнавець також пояснив, що Константинополь не просто так надав ПЦУ статус митрополії, а не патріархії.
«Задум такий: спочатку митрополія, ми поступово рухаємося, зараз, я нагадаю, ПЦУ це понад 7 тисяч громад, а УПЦ Московського патріархату — 11-12 тисяч громад, і Вселенський патріарх чітко говорить: давайте ви наберете міцності, станьте православною більшістю для України, і тоді будемо говорити про патріархат», — сказав він.
Хромець упевнений, що розкол у новоствореній церкві вигідний тим, хто не хоче стабільності для України.
«У російських спецслужбах завжди ті, хто працювали на користь спецслужб, але не були завербованими, називалися «корисними ідіотами». Я боюся, щоби владику Філарета не використали як «корисного ідіота». Тобто, щоби так не було, що через цей конфлікт не розпочався внутрішньоцерковний конфлікт, не відбулося громадянське напруження, тому що це тільки і потрібно (російським спецслужбам — ред.)», — резюмував він.
Нагадаємо, Філарет раніше заявляв, що незадоволений статусом митрополії для ПЦУ.
Водночас Епіфаній вважає, що повернення Київського патріархату означатиме повернення в ізоляцію.
Нагадаємо:
- 15 грудня 2018 року на Об'єднавчому соборі в Києві створили Православну церкву України. Предстоятелем Української помісної православної церкви обрали митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія, представника УПЦ КП.
- 5 січня 2019 року Вселенський патріарх Варфоломій у своїй резиденції у Стамбулі підписав томос, який проголошує автокефалію новоствореної Православної церкви України. 6 січня Варфоломій передав Епіфанію посох і томос, який проголошує автокефалію. Тепер процедура отримання Україною церковної незалежності офіційно завершена.
- 7 січня у Софії Київській відбулося перше богослужіння післянадання томосу Православній церкві України.
Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.
- Поділитися: