«Якщо НАБУ два роки не розслідувало корупцію в оборонці, я мовчати не буду», – інтерв'ю з главою САП Холодницьким
Конфлікти між Національним антикорупційним бюро (НАБУ) та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП) тривають. Цього разу полем для протистоянь стала сфера оборонних закупівель. 5 березня депутат Борислав Береза опублікував документ, за яким у березні 2017-го військова прокуратура начебто передала НАБУ на 87 сторінках інформацію щодо корупції в українській оборонці. І начебто саме ці відомості й стали основою для розслідування про зловживання в оборонних закупівлях командою проекту «Наші гроші з Денисом Бігусом».
У НАБУ кажуть, що це неправда, у САП – обурюються, що слідчі два роки замовчують факти корупції. Для роз'яснення ситуації Громадське поспілкувалося із керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назаром Холодницьким. Водночас очільник НАБУ Артем Ситник публічні коментарі надавати відмовився.
Скільки зараз проваджень стосовно корупції в оборонній сфері розслідується Національним антикорупційним бюро і Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою?
Ми маємо більше десятка проваджень, пов’язаних з Укроборонпромом і я б не обмежувався Укроборонпромом, ми називаємо це провадження в оборонній сфері. Це все, що стосується державної безпеки й оборони. Згадайте ті провадження, які вже в суді є. Це Львівський бронетанковий завод, директор якого обвинувачується, на нашу думку обґрунтовано, у закупівлі другосортних двигунів. Які перед тим було продано армією же приватним підприємствам. Справа вже більше року в суді слухається. Є провадження на стадії завершення щодо закупівлі палива для потреб Міністерства оборони. Там десятки тисяч тонн дизельного палива, зокрема, компанії «Трейд-Комодіті», яка продавала це паливо Міноборони. Це провадження вже завершено, підозрювані знайомляться з матеріалами суду, чекаємо направлення до суду. На стадії слідства є інші провадження, які розслідуються з 2015-16 років. Більше десятка вже є.

«Укрспецекспорт» це буквально вчорашнє провадження, яке ми готові були реалізувати до скандалу і до розслідування Дениса Бігуса. Просто прокурори, детективи визначили, що треба було дочекатися всіх фігурантів, щоб були на території Україні і інші моменти, які треба було доробити. Але «Укрспецекспорт» абсолютно не пов’язаний з розслідуванням «Наших грошей» і ми не оголошували підозри «під шумок», щоб показати, що ми щось робимо в оборонній сфері. Це є простий, звичайний процес.
Дивно виглядає, коли наступного дня після розслідування «Наших грошей» виходить генпрокурор Юрій Луценко і каже, що ми вже на фінальній стадії й от з дня на день, з години на годину хотіли презентувати. Ви кажете теж, що фактично це так.
Можливо, в генпрокурора є свої провадження, я не лізу в їхні провадження і не хочу, щоб лізли в наші. Я готовий відповідати тільки за наші провадження. Те, що у нас є – ми показуємо, але не для піар-шоу, а показуємо для того, щоб якісна доказова база була зібрана. Бо на хвилі резонансу зараз легко понаоголошувати підозр, а потім через 2-3 місяці, півроку ці підозри в суді будуть просто розвалюватись. Бо суспільство в певний період часу хотіло покарання.
Я, як прокурор, не хочу цього допустити, мені важливо, щоб була доказова база. Доказову базу збирає не прокурор. Для збору доказової бази створене Національне антикорупційне бюро, яке має слідчі оперативні можливості для її збору і опрацювання. І скажу відверто, чим дальше в ліс – тим більше дров виходить. Сьогодні було опубліковано пост нардепа Берези, де були скріншоти матеріалів, які були направлені в НАБУ ще у 2017 році.
Це скріншоти тих матеріалів, які були в розслідування журналістів
Я не готовий сказати, є слухи, що ви нам направляли якісь матеріали. Я офіційно звернувся до Ситника і Матіоса з тим, щоб дали мені підтвердження чи спростування, чи були якісь матеріали, чи дійсно вони пов’язані з Гладковським, Жуковим та іншими фігурантами та чи дійсно вони направлялись в НАБУ в цей період.
Який зараз статус в Олега Гладковського, у його сина. Чи вони є фігурантами проваджень?
Фігурант – це просте хлопське поняття. Тобто, якщо є провадження значить хтось має бути фігурантом. Я мислю юридичними термінами, для мене фігурантами стають ті, кому оголошені підозри. Дійсно, за результатами розслідування «Бігус.Інфо», ми ще у вівторок зранку, не чекавши жодних постів, щойно я подивився розслідування – була дана вказівка зареєструвати провадження на підставі цього розслідування. Ми не чекали заяв тих чи інших посадовців. Ознак для внесення в Єдиний реєстр досудових рішень було достатньо, прокурор це зробив. Це провадження було внесено о 9-10 годині ранку, наступного дня після розслідування. Потім ми взнаємо, що попри те, що САП внесла провадження і доручила НАБУ розслідувати, НАБУ увечері цього ж дня також зареєструвала своє провадження. Для чого це робити було – незрозуміло.

Тобто, зараз два розслідування за фактом журналістського розслідування?
Воно вже одне, тому що ми об’єднали, наше провадження поглинає провадження НАБУ.
Чому не звернулись до журналістів, за фактами їхнього розслідування?
Скажу відверто, я хочу дочекатися усіх частин. По-друге, ми розуміємо, що звертатися до журналістів з питаннями, де ти взяв ті чи інші матеріали – безглуздо, бо нічого нового для себе не відкриємо. І для мене не стільки, де журналіст взяв ці матеріали, скільки важлива їхня сутність, законність походження. Якщо там є докази, які підтверджують вину тих чи інших осіб, як ви кажете фігурантів, які можуть стати підозрюваними, то мені важливо це в законному руслі довести вину і оголосити підозру і почати слідство вже по конкретних особах і злочинах. Тому не спішіть з висновками, чому не звертались до журналістів. Всьому свій час. Але чекати якісь заяви чи команди зверху, знизу чи збоку про внесення в ЄРДР ми також е стали і не будемо цього робити. По інших провадження слідство триває. У мене вже розписані заслуховування всіх проваджень, які стосуються оборонного комплексу. Я хочу подивитися стан цих проваджень.
Всі одразу після розслідування кажуть, що це не нове, це вже давним-давно всі знали, але чому тоді новиною для багатьох стало розслідування?
Можливо, є якісь матеріали, я не виключаю цього, бо стикались з тим, що від прокурорів ховали дуже багато матеріалів. Умисно чи не умисно, хай вже встановлює слідство.
НАБУ?
У тому числі й НАБУ. Якщо є докази вважати, що якісь матеріали не були показані прокурору, хоча це обов’язок, і якщо виявиться, що оця переписка, опублікована Березою, і ці матеріали вже два роки лежать по безпосередніх фігурантах розслідування Бігуса – я хочу знати, де це ці матеріали і що вони робили весь цей час.

Я правильно вас розумію, що триває конфлікт між САП та НАБУ?
Немає конфлікту.
Але могло бути, що в цих провадженнях, які зокрема були у журналістських розслідуваннях, НАБУ не передала всі матеріали щодо розслідування прокурорам, які зараз є в матеріалах журналістів?
Могло таке бути. Тому я звернувся до директора НАБУ Ситника, який начебто отримав матеріали, і до головного військового прокурора Матіоса. Якщо ці матеріали дійсно були, і в них були замішані фігуранти, люди, згадані Бігусом – я хочу це знати.
Я сьогодні запитав у процесуальних керівників, чи знали вони щось по «Оптимумспецдеталь» – остання інформація датувалась 2016-17 роком. І тому зараз я хочу побачити це провадження, що там було зроблено, хто був до нього залучений, яким чином проводилось слідство. І якщо дійсно були приховані якісь матеріали, які, наприклад, прийшли в тому числі з Генеральної прокуратури – я про це мовчати не буду.
Ми знаємо справу, яка вже в суді із Львівським бронетанковим заводом. Там була історія з фірмою-прокладкою, яка за завищеними цінами продавала…
І двигуни, які були продані як надлишкове майно, а потім вернулися в армію втридорога.
У розслідуванні журналістів Бігуса і Лесі Іванової видна та ж схема.
Подібна, тільки з іншими, грубо кажучи, комплектуючими.
Загальна тенденція приводиться до того, що Укроборонпром виступає тією компанією, яка збирає пі своїм куполом фірми-прокладки, які продають втридорога українській армії деталі, запчастини і тому подібне. Це типова схема?
Я не можу так стверджувати, але виглядає не те, щоб під себе підібрала всі «прокладки», виглядає так, що можливо певні посадовці Укроборонпрому, можливо, спеціально мають зв’язки і контакти з певними фірмами, через які держава закуповує втридорога ті чи інші важливі військові об’єкти, складові і таке інше.
Ці закупки є закритими. Наскільки це ускладнює процес розслідування?
Саме тому я можу пояснити більш ніж однорічні розслідування цих проваджень. Дійсно, все складніше, ніж в загальних закупівлях, бо є режим секретності і треба проводити слідство з додержанням грифу секретності. Саме тому ми не можемо деякі моменти розголошувати станом на зараз.
Ви сказали про Гладковських, підозру їм не винесено…
Станом на зараз, ні.
Щодо Жукова і Рогози – який в них статус?
У провадженнях станом на 5 березня, у них статус… ніякий.
Нагадаємо, програма «Наші гроші з Денисом Бігусом» випустила розслідування, у якому йдеться, що син заступника секретаря Ради національної безпеки й оборони Олега Гладковського — Ігор є учасником схем з розкрадання в оборонному комплексі України. Олег Гладковський, своєю чергою, є близьким другом президента Петра Порошенка. За даними розслідувачів, керівництво концерну Укроборонпром знало про шахрайські оборудки й давало на них згоду. Ідеться про 250 млн гривень.
Загалом розслідування складається із 4 частин.
- Поділитися: