У продовженні розслідування Bihus.info щодо розкрадання в оборонці йдеться про причетність до корупційної схеми колишнього першого заступника секретаря Ради національної безпеки й оборони Олега Гладковського та очільника Укроборонпрому Павла Букіна.

Державна компанія Укрспецекспорт, за даними журналістів, закупила через кілька посередників запчастини з Росії за ціною, завищеною в 7 разів. Під час ремонту військово-транспортних літаків АН-26 на заводі концерну Укроборонпром — «Завод 410 ЦА» — запчастини закуповував Укрспецекспорт (УСЕ), який тоді очолював Букін.

У серпні 2016 року УСЕ уклало угоду на поставку запчастин із українською фірмою ТОВ «АН Сервіс» на суму 14,38 млн грн.

«За даними фінансової звітності «АН Сервіс» — УСЕ справді перераховувало фірмі саме таку суму. За шість авіаприборів — висотомірів. Купували три різні моделі, по дві штуки кожної. Це були висотоміри РВ-5МД1, ВЭМ-72ФГ і ВМФ-50 російського виробництва», — йдеться в розслідуванні.

Техніку привезли в Україну із ОАЕ. Розмитнював висотоміри «АН Сервіс», а заявлена на кордоні вартість не надто відрізнялася від контрактної — 11,85 млн грн.

Фірма-відправник (Double Power FZE) — аби не світити військове призначення деталей — оформила їх на експорт як «запчастини для цивільних вертольотів». Сама компанія Double Power FZE придбала їх у іншої фірми, теж з ОАЕ, яка купувала їх вже безпосередньо у російської «прокладки».

Тобто, Укроборонпром в Україні купив висотоміри у «АН Сервіс» за 14,38 млн грн, а «АН Сервіс» на митниці задекларував ціну — 11,85 млн грн. Насправді запчастини, що прилетіли в Київ нібито за 12 мільйонів гривень — вилітали з Еміратів уп’ятеро дешевшими.

Згідно з митною декларацією і свідоцтвом Double Power FZE з Еміратів, ціна вантажу 90 тисяч доларів — менша за 2,5 мільйона гривень на той час. Більше того, у міжнародній митній базі «Імпорт Джиніус» вказано: з Москви вантаж вилітав з ціною навіть менше 90 тисяч доларів.

Судячи з цих підрахунків, офіційна частина яких підтверджується даними російської, еміратської та української митниці, а також фінансовими звітностями українських компаній зі схеми — державний концерн заплатив 580 тисяч доларів за товар, чиста вартість якого — 85 тисяч доларів.

Договір із «АН Сервіс» очолюваний Букіним Укрспецекспорт уклав 26 серпня 2016 року. Менш ніж за тиждень, УСЕ перерахував фірмі аванс, при чому незвично великий — аж 80% від суми контракту. Згідно з фінансовою звітністю фірми — уже 31 серпня 2016 року вона почала отримували транші. Загалом за тиждень вона отримала 11 501 799,99 грн. Після доставки висотомірів, тобто після повного виконання контракту, фірмі перерахували залишок — 2 875 450 грн.

За підрахунком журналістів, чистий «прибуток» від схеми склав 300 тисяч доларів. З переписки фігурантів розслідування стає зрозуміло, що тільки від авансу за висотоміри Олег Гладковський отримав 30 тисяч доларів.

Нагадаємо, програма «Наші гроші з Денисом Бігусом» випустила розслідування, у якому йдеться, що син заступника секретаря Ради національної безпеки й оборони Олега Гладковського — Ігор є учасником схем з розкрадання в оборонному комплексі України. Олег Гладковський, своєю чергою, є близьким другом президента Петра Порошенка. За даними розслідувачів, керівництво концерну Укроборонпром знало про шахрайські оборудки й давало на них згоду.

Перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський звернувся до правоохоронців із заявою про перевірку фактів з розслідування програми «Наші гроші» та попросив тимчасово зупинити його повноваження на посаді. Порошенко його відсторонення підтримав.

Петро Порошенко 4 березня підписав указ про звільнення з посади першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського, який разом із сином фігурує в розслідуванні.

На розслідування також відреагували з боку державного концерну Укроборонпром, назвавши його маніпулятивним.

В НАБУ заявили, що відомство проаналізує ці факти та дасть їм оцінку. Також бюро зазначило, що згадані в розслідуванні підприємства вже є об'єктами розслідувань НАБУ, які нині тривають.

Нагадаємо також, що спільнота незалежних журналістів «Ініціатива 34» закликала Національну поліцію та Генпрокуратуру негайно розпочати розслідування фактів стеження за журналістами-розслідувачами програм «Схеми» та Bihus.info.

Поділитись: