Країни ЄС розпочали розгляд поправок до Третього газового пакета щодо поширення його дії на морські газопроводи, в тому числі «Північний потік-2». Остаточне рішення мають ухвалити щонайпізніше до кінця травня 2019 року.

У переговорах щодо ухвалення відповідних змін до енергетичного законодавства ЄС візьмуть участь представники Європарламенту, передає «Интерфакс».

«Дійсно, відносно газової директиви досягли згоди. Вона проявилась лише тому, що Німеччина та Франція тісно співпрацювали одне з одним, з румунським керівництвом та, звичайно, з іншими країнами членами», — повідомила канцлерка Німеччини Ангела Меркель.

Напередодні стало відомо, що Франція та Німеччина узгодили варіант змін до енергетичної директиви ЄС. Ухвалення цього варіанту має дозволити Росії безперешкодно добудувати «Північний потік-2».

Раніше Румунія винесла на голосування ЄС зміни до директиви ЄС, які поширюють дію європейських правил на морські газопроводи до Європи. Попередні країни, що головували в ЄС — Австрія та Болгарія — виступали проти цього, адже підтримують будівництво російських газопроводів в обхід України. Так само підтримує будівництво «Північного потоку-2» Німеччина.

Зазначимо, що мова йде про ухвалення рішення Європарламенту про поширення дії Третього енергопакета ЄС на російські газопроводи. Ця директива передбачає відділення функцій постачання газу від його видобутку.

Тобто, у разі його ухвалення, Росія мусила б дозволити постачати газ через свої морські газопроводи іншим постачальникам та втратила б контроль над ними. У разі відмови проводити таку реформу, європейським країнам заборонили б купувати російський газ, що постачається російськими газопроводами.

Раніше повідомлялось, що Газпром збудував уже 600 кілометрів «Північного потоку-2» та завершив роботи у територіальних водах Німеччини.

Наразі Газпром отримав дозволи на будівництво «Північного потоку-2» у майже всіх країнах, через води та територію яких планують прокладати трубопровід, зокрема у Росії, Фінляндії, Швеції та Німеччині. Водночас, єдиною країною, яка поки не надала Газпрому дозвіл на спорудження газопроводу є Данія.

12 грудня Європарламент ухвалив резолюцію, яка засуджує спорудження«Північного потоку-2». Також 12 грудня у Конгресі США ухвалили резолюцію проти завершення будівництва «Північного потоку-2».

Північний потік-2, або Nord Stream-2 є другою гілкою проекту «Північний потік», націленого на постачання російського газу до ЄС в обхід України та східних держав-членів Євросоюзу. Перша гілка (Nord Stream-1) функціонує від 2011 — 2012 років. Друга гілка мала дозволити Газпрому постачати російський газ до ЄС без використання української газотранспортної системи.

Нагадаємо, Німеччина дозволила прокласти «Північний потік-2» на своїй території. США попередили Німеччину про санкції через газопровід «Північний потік-2».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому «Північний потік-2» небезпечний — інтерв’ю з експертом Михайлом Гончаром

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.

Поділитись: