Представники урядів країн членів-ЄС спільно з Європарламентом узгодили перегляд енергетичного законодавства Євросоюзу, яке враховує компроміс між Францією та Німеччиною і зменшує перешкоди для будівництва російського газопроводу «Північний потік-2».

Відповідне рішення ухвалили вночі у вівторок 12 лютого. Переговори тривали понад 9 годин.

Зазначається, що у проекті змін до енергетичного законодавства містяться норми, які дозволять Росії безперешкодно завершити будівництво «Північного потоку-2». При цьому Росію не зобов’яжуть відділяти управління газопроводом в іншу компанію та допускати на нього інших постачальників газу, окрім Газпрому.

Саме цієї домовленості дійшли Франція та Німеччина напередодні.

Більше того, нові зміни, які узгодили у ЄС, забирають у Данії право «вето» на будівництво газопроводу через свої води. Наразі Данія лишилася єдиною країною, через яку протягували «Північний потік-2» і яка так і не надала дозвіл на його будівництво. Тепер для прокладання газопроводу цей дозвіл Газпрому не потрібен.

Зазначається, що право дозволяти будівництво «Північного потоку-2» передадуть до Німеччини, в якій цей газопровід закінчується. Саме Німеччина є найбільшим європейським «лобістом» проекту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Газпром» переміг? Як Франція поставила під ризик існування української газотранспортної системи

Нагадаємо, що 8 лютого стало відомо, що Франція та Німеччина досягли компромісу щодо змін до енергетичного законодавства ЄС. Зокрема, країни зняли перешкоди для будівництва російського газопроводу в обхід України.

Раніше Румунія, яка наразі головує у ЄС, винесла на обговорення ЄС зміни до енергетичного законодавства, яким пропонувала поширити європейські норми на морські газопроводи, в тому числі «Північний потік-2». Попередні країни, що головували в ЄС — Австрія та Болгарія — виступали проти цього, адже підтримують будівництво російських газопроводів в обхід України. Так само підтримує будівництво «Північного потоку-2» Німеччина.

Зазначимо, що мова йде про ухвалення рішення Європарламенту про поширення дії Третього енергопакета ЄС на російські газопроводи. Ця директива передбачає відділення функцій постачання газу від його видобутку.

Тобто, у разі його ухвалення, Росія мусила б дозволити постачати газ через свої морські газопроводи іншим постачальникам та втратила б контроль над ними. У разі відмови проводити таку реформу, європейським країнам заборонили б купувати російський газ, що постачається російськими газопроводами.

Раніше повідомлялось, що Газпром збудував уже 600 кілометрів «Північного потоку-2» та завершив роботи у територіальних водах Німеччини.

Наразі Газпром отримав дозволи на будівництво «Північного потоку-2» у майже всіх країнах, через води та територію яких планують прокладати трубопровід, зокрема у Росії, Фінляндії, Швеції та Німеччині. Водночас, єдиною країною, яка поки не надала Газпрому дозвіл на спорудження газопроводу є Данія.

12 грудня Європарламент ухвалив резолюцію, яка засуджує спорудження«Північного потоку-2». Також 12 грудня у Конгресі США ухвалили резолюцію проти завершення будівництва «Північного потоку-2».

Північний потік-2, або Nord Stream-2 є другою гілкою проекту «Північний потік», націленого на постачання російського газу до ЄС в обхід України та східних держав-членів Євросоюзу. Перша гілка (Nord Stream-1) функціонує від 2011 — 2012 років. Друга гілка мала дозволити Газпрому постачати російський газ до ЄС без використання української газотранспортної системи.

Нагадаємо, Німеччина дозволила прокласти «Північний потік-2» на своїй території. США попередили Німеччину про санкції через газопровід «Північний потік-2».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому «Північний потік-2» небезпечний — інтерв’ю з експертом Михайлом Гончаром

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.

Поділитись: