ЄСПЛ терміново розглянув клопотання України щодо ставлення росіян до військовополонених. Що постановив?

Європейський суд з прав людини терміново розглянув клопотання України щодо дотримання росією прав полонених українських військових. Суд надав росіянам вказівку забезпечувати права полонених.

Про це повідомляє Міністерство юстиції України.

Так, ЄСПЛ поширив застосування термінових вказівок у міждержавній справі «Україна проти росії» щодо військовополонених. Суд зазначив, що у справі «Олійниченко проти росії та України» він надав росії термінові вказівки щодо негайного забезпечення закріплених прав українських військовополонених.

Йдеться про клопотання Карини Олійніченко — дружини заступника командира підрозділу, який потрапив у полон у Маріуполі. Рішення за цією справою оголосили на початку липня.

Так, росіян закликали надати полоненим медичну допомогу, зокрема у тих випадках, коли надано достатньо доказів щодо серйозного і неминучого ризику завдання непоправної шкоди фізичній цілісності та/або праву на життя.

Попри це, у червні росія офіційно відмовилася виконувати постанови Європейського суду з прав людини, оголошені після 15 березня.

Що передувало?

Напередодні українська сторона подала низку нових термінових вимог у межах справи «Україна проти росії» у Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ).

Україна подала вимоги у порядку Правил ЄСПЛ щодо забезпечення права на життя та заборону катування, гарантованих Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, щодо полонених захисників «Азовсталі». Україна також виступила з вимогою вжити термінові заходи щодо недопущення використання українських захисників у будь-якого роду так званих трибуналах та інших показових судилищах, зрежисованих російськими окупантами.

Окремо Україна звернулася до ЄСПЛ з вимогою змусити росію надати інформацію щодо тримання та медичного забезпечення, якого потребують українські захисники.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба наголосив, що українські захисники Маріуполя є комбатантами, законними учасниками воєнних дій. У разі потрапляння в полон, вони отримують статус військовополонених, який вимагає належного поводження на основі Женевської конвенції про поводження з військовополоненими від 1949 року. Проведення будь-яких судилищ над військовополоненими в цілях пропаганди забороняється і прирівнюється до воєнних злочинів.

Ймовірний самосуд у Маріуполі

У Маріупольській міськраді 6 серпня повідомляли про плани росіян провести самосуд над захисниками у місцевій філармонії.

Після цього рідні захисників «Азовсталі» також звертались до ООН та МКЧХ, щоб завадити «трибуналу» над азовцями. Зі зверненнями до західних країн та міжнародних організацій звертались Сили оборони України та низка українських органів влади: закликали світ не допустити так званий суд у Маріуполі.

Про плани окупантів провести у тимчасово захопленому Маріуполі «суд» над полоненими захисниками «Азовсталі» повідомляли і в українській розвідці. За одним зі сценаріїв, окупанти також можуть завдати ракетного удару по місцю утримання.

Наприкінці липня у колонії в селищі Оленівка Донецької області, де утримують українських полонених, стався вибух, унаслідок якого загинули десятки військовополонених. російські пропагандисти звинуватили Україну в ударі, однак експерти називають таку версію подій вигадкою.

В українській розвідці заявили, що вибухи в Оленівці здійснили найманці ПВК «Вагнера» (Ліга) нібито за особистою командою номінального власника Євгена Пригожина. За даними розвідки, організація та здійснення вибуху не узгодили з керівництвом міноборони рф.